HaberlerKöşe YazısıManşet

Ahıska Stratejisinde ki Yanlış Adam

3 Ağustos 2016 tarihinde DATÜB’ün ofisinde yapılan toplantıdan yaklaşık olarak 1 ay geçti. Toplantı öncesi yaptığımız eleştiriler kulak arkası edilmişti. Kulak arkası edilen eleştirilerden ziyade “iftira” dolu suçlamalar toplantının amacına da DATÜB’ün güvenilirliğine de fazlasıyla gölge düşürmüştü. Sessizlik içerisinde beklemek isteyenlerden biri de bendim…
İsmail Molidze
Toplantı günü “külhanbeyi” gibi konuşan, “kes, sus” gibi ağır ifadeler kullanan bir isimle ilgili yazma zamanı diye düşünüyorum. Bu yazıyı yazmaya sevk eden şey ise bugün paylaşılan bir haber. DATÜB’ün internet sitesinden (Kanyak: http://www.datub.eu/dunya-ahiska-turkleri-birliginden-bilgilendirme-103.html )bir bilgilendirme yapıldı bugün. Bilgilendirme aşağıda ki gibidir.
 
DATÜB Bilgilendirme
Bilgilendirme de yapılan açıklamadan önce farklı bir konuya değinmek istiyorum. Aylar önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatıyla Ukrayna’da savaş nedeniyle zor durumda kalan Ahıska Türkleri tek tek “öz vatanlarına” getirilmeye başlanmıştı. DATÜB’ün ilk döneminde başlatılan başvurular sonuç vermiş ve ikinci döneminde yer alan yönetim bu projeyi hayata geçirme fırsatı bulmuştu. Projede ikinci dönemde yönetimde olan isimlerden Marat Rasulov ile DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar’ın emeklerini tartışmıyoruz. Bu iki isimde DATÜB adına üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştı. Lakin bir fotoğraf vardı oyun içinde oyunu simgeleyen!
İsmail Molidze
Yukarıda ki fotoğraf Ahıska’da değil Erzincan’da çekildi. Ahıskalı Ninemizin solunda bulunan ve onun merdivenden inmesine yardımcı olan isim dönemin Erzincan Valisi Süleyman Kahraman’dır. Valimiz o dönem “öz vatanlarına” getirilen Ahıska Türkleri ile birebir yakından ilgilenmişti. O dönemde göstermiş olduğu hassasiyetler ile bir çok kesimin taktirini kazanmıştı. Peki ya Ahıskalı Ninemizin sağında ki isim kim? Biz işte bugün onu inceleyeceğiz.
Sağ tarafta duran ve fotoğraftan da anlaşılacağı üzere “poz vermek” için bulunan davetsiz misafirimiz Dünya Ahıska Türkleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Molidze’dir! Molidze’nin DATÜB’ye ki görevi Gürcistan Temsilciliği’dir. Daha önce başına gelen saldırı sonrası Türkiye’de tedavi görmüştü. Tedavi sonrası yaklaşık 1 yıl Bursa’da ikamet etti kendisi. 3 Ağustos sonrası da Bursa’daydı. Ama Erzincan’a Ahıskalılar gelirken merdivende poz veriyor aynı isim! Peki bu adam DATÜB’ten neden para alıyor? Poz vermek için mi? Türkiye’de ikamet etmek için mi? Bu adam neden Ahıska’da Ahıskalı Türklerin problemleri ile ilgilenmiyor da sağda solda geziyor? Bu soruların cevabını bilen varsa benimle lütfen paylaşsın.
2 Ağustos 2016 tarihinde paylaştığım “Sona bir kala” isimli yazımda İsmail Molidze ile ilgili “Ayrıca Ahıska’ya dönüş konusunda yaptığı “pasif” çalışmalarla gündemde yer alan İsmail Molidze’nin durumunun yeniden değerlendirilmesi!” diye yazmıştım. O gün DATÜB Başkanı bu yazıdan dolayı beni suçlamıştı! Şimdi o DATÜB’ün Başkanı’na hesap sorma vakti. Toplantıda sürekli kanıt kanıt diye haykıran Başkan’a kendi yönettiği kurum aracılığıyla cevap vereyim!
DATÜB Başkanı bu davetsiz misafir İsmail Molidze’ye “Ahıska’ya Dönüşle ilgili problemler ve DATÜB’ün Gürcistan Politikası” hakkında bir görevlendirmede bulundu. DATÜB’ün kurulduğu günden beri İsmail Molidze’nin görevi bu! Peki bizim davetsiz misafirimiz İsmail Molidze görevini yerine getiriyor mu? Tabi ki hayır!
DATÜB’ün bugün yaptığı bilgilendirmeye göre Gürcistan Hükümeti Ahıska’ya dönüş ile ilgili 2 yıllık süreyi 5 yıla çıkarıyor. Bu karar 23 Ağustos 2016‘da alınıyor. 25 Ağustos 2016‘da ise Gürcistan’da Resmi Gazete’de yayımlanan bu karar yürürlüğe giriyor! Peki bizim çok sevgili ve başarılı DATÜB’ümüz bunu nereden öğreniyor? Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan Kafkasya Daire Başkanlığı’ndan öğreniyor. Ne zaman öğreniyor bunu? 6 Eylül 2016‘da kendilerine verilen bilgi notuyla öğreniyor.
Şimdi DATÜB yetkilileri bu “aciziyeti” halkımıza nasıl açıklamayı düşünüyor? Bu rezillik değil midir? Gürcistan Hükümeti’nin aldığı kararı yaklaşık 2 hafta sonra Türkiye’den öğrenmek ne demek? DATÜB’ün İsmail Molidze’ye verdiği görevi Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından öğreneceksek neden hala İsmail Molidze görevde tutuluyor? DATÜB Başkanı biz eleştiri yaptık diye bizi “hain” ilan etmişti! İsmail Molidze’nin görevini yerine getirmemesi durumunu nasıl açıklayacak?
Toplumun gördüğü bir sonuç var ortada. Öncelikli amacı Ahıska’ya dönüşü sağlamak olan DATÜB aslında Ahıska Stratejisinde yanlış adımlar atıyor! Bu stratejide atılan en büyük yanlış adım ise İsmail Molidze’dir. Biz bunu gördük ve dile getiriyoruz. Artık DATÜB Başkanı’da bunu görsün ve gereğini yapsın!

Benzer Haberler

1 thought on “Ahıska Stratejisinde ki Yanlış Adam”

  1. Bu adam baştan yanlış. Vatana dönüş stratejimizde bunu hiç bir zaman DATÜB içinde görmemeliydik. Ancak bu adam maalesef geçmişine bürünüp bu kezde Gürcistan”da karşımıza dikilecekti. Belki içimize alalım adam olur dedik bu defada içimizde biz Ahıskalıları hıdo misali karıştırıp duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir