Ana Sayfa » Haberler » Ahıska Türkleri » Ahıska Türkleri’ne Vatandaşlık Verilsin

Ahıska Türkleri’ne Vatandaşlık Verilsin

Ahıska Türkleri, yaşamları acılarla dolu bir parçasıdır Türk Dünyası‘nın. 14 Kasım 1944 tarihinde Türkiye‘ye yönelik sevgilerinden ve bağlılıklarından dolayı SSCB Lideri Stalin tarafından sürgün edilen bir halktır Ahıskalılar. Baskıcı SSCB rejiminde asimle edilmeye çalışılan insanlardır. Benliklerini unutsunlar diye Orta Asya‘ya serpiştirilen, yıllarca yaşadıkları köyden çıkmalarına izin verilmeyen Türklere kulak verelim.

Türkiye basını onları 1989 yılında Özbekistan‘ın Fergana ilinde yaşanan acı olaylar sonrası yazmaya başladı. Daha sonra 1993 yılında Iğdır iline yerleştirilen 180 aile ile biraz daha gündeme geldiler. Zaman içinde unutulup gittiler sonrasında. 2005’li yıllarda ABD, Rusya‘nın Krasnodar bölgesinde yaşayan Ahıska Türkleri‘ni kendi ülkesine kabul edince bir kez daha hatırladı basın onları. 2009 yılında ise toplu vatandaşlık hakkı tanındı Türkiye‘de yaşayan Ahıska Türkleri‘ne. Kırgızistan ve Ukrayna‘da yaşanan olaylar sonrası yine basında yer almaya başladılar. Bugün ise onları hatırlayan yok! Ne çabuk unutulmuş Ahıska. Oysa ki çok değil, tam 97 yıl önce imzalanan Moskova Anlaşması ile kopup gidiyor Ahıska.

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN‘ın 9 Haziran 2013 tarihinde söylediği çok güzel bir söz vardır. Cumhurbaşkanımız, 9 Haziran’da “Biz kimsesizlerin kimsesiyiz, biz zalimler karşısında mazlumların yanındayız.” demişti. Ben bugün bu sözün yerine getirilmesini, güneşin karanlıklar içinde kalmış bir toplum olan Ahıska Türkleri‘ne de doğmasını istiyorum. Ben Türkiye‘de yaşayanlar başta olmak üzere Ahıska Türkleri‘ne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık hakkı tanınsın istiyorum.

Ahıska Türkleri kimlik istiyor.

2 Temmuz 1992 yılında kabul edilen 3835 nolu “Ahıska Türklerinin Türkiye’ye Kabulü ve İskanına Dair Kanun”da Ahıska Türkleri‘nin mağduriyetini giderecek maddeler var. Söz konusu kanunun 6. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti‘nde yaşayanlara vatandaşlık hakkı tanınıyor. Ayrıca yine aynı maddeye göre yurt dışında yaşayan Ahıska Türkleri‘ne de çifte vatandaşlık hakkı tanınabiliyor. Aynı kanunun 8. maddesinde “Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür” diye bir ibare var. Yani bugün Bakanlar Kurulu rahatlıkla 6. maddeyi işleme koyarak Ahıska Türkleri‘ne vatandaşlık hakkı tanıyabilir.

 

Bugün 20 bini aşkın Ahıskalı, Türkiye Cumhuriyeti‘nde yabancı statüsünde yaşamaya çalışıyor. Bu insanların çalışma izinleri başta olmak üzere bir çok sorunları var. Bu sorunları aşmak için ise sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istiyorlar. Bu mağduriyetin giderilmesi için yeterince acı çekmedi mi bu insanlar?

Amerika’da yaşayan Ahıska Türkleri, 24 Nisan’da Ermenilerin soykırım yalanına karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin haklarını savunuyor. Sokaklarda mitingler düzenliyor.

Günümüzde TBMM‘de yer alan AK Parti, CHP ve MHP‘li milletvekillerinin rahatlıkla üzerinde uzlaşabileceği bir sorun bu. Söz konusu 3 partinin de milletvekilleri Ahıska Türkleri‘ne vatandaşlık hakkı tanınmasına itiraz etmez. Ayrıca Türkiye‘de yaşayan Türklerinde zaman zaman sosyal medyada “Ahıskalılara vatandaşlık verilsin” dediğine şahit oluyoruz. Özellikle TRT‘de yayınlanan Büyük Sürgün Kafkasya isimli mini diziden sonra Türk Halkı yeterince iyi bir şekilde şahit oldu Ahıska Türkleri‘nin çektiği acılara.

 

Artık bu insanların seslerine kulak verin, göz yaşlarını silin. Onların sizden para, ev, araba gibi bir beklentisi yok. Onlar sadece öz vatanları olan Türkiye‘nin resmi olarak bir parçası olmak istiyorlar. Zaten gönülden bağlı oldukları Türkiye‘nin resmi bir parçası olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak onlarında hakkı.

Ahıska, 16 Mart 1921’de Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Moskova Antlaşması ile kaderine terk edilmiştir. Türkiye’ye sadece 15 km. uzaklıktadır.

Bu yazıyı okuyan herkesten özel bir ricam var. Aşağıda iki farklı örneği yer alıyor. Biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan insanların, diğeri ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan insanların imzalayabileceği iki dilekçe örneği. Lütfen bu dilekçenin bir çıktısını alıp ilgili boşlukları doldurduktan sonra imzalayarak en altta yer alan adrese gönderiniz. Ahıska Türkleri için bir kaç dakikanızı ayırarak onların vatandaşlık hakkı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için dilekçe örneğini indir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için dilekçe örneğini indir.

 

Alıcı: Dünya Ahıska Türkleri Birliği
Adres: Şenlikköy Mah. Germeyan Sok. No: 21 Demirkol Apt D: 5 Florya Bakırköy / İstanbul-TÜRKİYE
Telefon: +90 212 573 19 71

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Veysel VEYSEL

1988 Özbekistan doğumlu olan Veysel aslen Ahıska Türkü’dür. 1993 yılında TBMM tarafından çıkarılan Göçmen ve İskan kanunundan yararlanarak ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Göç ettiği şehir olan Iğdır’da ilköğretim ve lise eğitimini tamamlayan Veysel, 2005 yılında Bursa’ya göç etmiş ve halen bu şehirde yaşamaktadır. Üniversite mezunu olan Veysel, Global Perspektif isimli derginin Genel Yayın Yönetmenliği'ni yapmaktadır.

Bir yorum var.

  1. Selim Emingil

    Ahiskali Türkler için bugun yapılması gereken en önemli konu- kanun no 3835’in uygulamaya konulmasidir ve buna %100 katılıyorum ve 2009 dan sonra hep bunu konuşuyoruz ve anlatmaya calisiyoruz.Sadece 20000 den fazla insanimiza vatandaşlık verilmesi ile bu mesele çözülmez.Nihai çözüm dunyadaki tüm Ahıskali Türkler için kanun no 2835’in yürürlükte olmasiyla olur.Abdullah Gül Başbakan olduğu sıralar Ahiskali Türklerin sorununu Türkiyenin “MILLI” meselesi oldugunu bizzat soylemisti.Milli meseleyi milletin basina felaket gelince hatirlamak’ in ne olduğuna ben sahsen bir anlam veremiyorum.Çok kitginiz,cok üzgünüz, cok mağduruz —“umduğum dağlara karlar yağmıs” misali maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir