Ana Sayfa » Haberler » Ahıskalı Bilim Adamı’ndan Kansere Çare
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Ahıskalı Bilim Adamı’ndan Kansere Çare

Sağlık Dünyası’nı sarsacak buluş Ahıska Türkü Bilim Adamından geldi. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halis Süleyman, Karadeniz yaylalarından toplandığı ürünler ile yaptığı çalışama neticesinde kanser hastalarına derman bulacak nitelikte ürün geliştirdi. Yedi kişilik ekip ile yapılan çalışma sonucu elde edilen ürün, Türk Patent ve Marka Kurumu’nda tescil edildi. Elde edilen ürünün ilaca dönüştürülmesi için ilaç sanayinin çalışmaya el atması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Süleyman, çalışmanın yüksek maliyetli olmasından dolayı konuya destek verilmesi gerektiğini belirtti.


Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halis Süleyman, sağlık sektörünü sarsacak çalışması hakkında bilgiler verdi.

SAĞLIK DÜNYASINDA YEPYENİ BİR ÜRÜN
Prof. Dr. Süleyman; “Bu ürünümüz farklı mantar ve bitki karışımından oluşan bir üründür. Bu ürünün anti kanser aktivitesi fareler üzerinde denendi, hücre kültürü üzerinde denendi. Bu ürünümüz akciğer, bazal, alvila, epitel hücrelerden kaynaklanan kansere karşı çok etkili olduğunu öğrendik. Daha sonra patente başvurumuzu yaptık ve patent hakkını kazanmış bulunuyoruz. Bunun ilaç olabilmesi için artık klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. Ülkemizin bu konuda bizlere desteklerini bekliyoruz.” dedi.

 

YEDİ KİŞİLİK EKİPLE ÇALIŞILDI
Prof. Dr. Süleyman; “Bu çalışmayı 7 kişilik bir ekip olarak yürüttük. Ekibin başında benim. Bu çalışmayı Erzurum’da başlattım, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesinde devam ettim ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversite Tıp Fakültesinde de sonuçlandırdım.” dedi.

ÜRÜNLER KARADENİZ YAYLALARINDAN TOPLANDI
Prof. Dr. Süleyman; “Bu ürünleri Karadeniz yaylalarından elde ettim. Rize’den, Güneysu ilçesi Handüzü Yaylası’ndan topladık. Bir kısmını ise Uzungöl’de ki ormanlardan topladım. Karadeniz yaylalarından toplandım. Bu ürünleri şimdiye kadar değerlendirilmemiş, insanlarımız bunun değerini ve bunun ne olduğunu bilmiyorlar. Bunları sağlıkta hiç kimse kullanmamış” dedi.

HANGİ HASTALARA DERMAN OLACAK
Prof. Dr. Süleyman; “Bu ürünümüz akciğer, bazal, alvila, epitel hücrelerden kaynaklanan kanser, fakat kanser kanserdir bunlar. Bu bütün kanser çeşitlerinde pankreas olsun, akciğer olsun bunlara da iyi geleceğini düşünüyoruz. Fakat tabi ilerde çalışmalara ihtiyacımız var. Çalışalar için bütçeye ihtiyacımız var.” dedi.

ÜRÜN İLACA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKİYOR
Prof. Dr. Süleyman; “Bu çalışmanın ilerleyen aşamasında ilaç sanayisinin bizimle irtibat haline geçip bu ürünü ilaçlandırması gerekiyor. Çünkü bizim böyle bir bütçemiz yok. Bu yüksek maliyetli bir çalışma. İlaç sanayisinin bu çalışmaya sahip çıkıp daha da ilerletmesi gerekiyor. Hastalar üzerinde denenmesini sağlayarak, bir ilaca çevrilmesi için destek bekliyoruz. Şimdilik Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçmeyi. Bundan sonraki aşamada bu çalışmaların devamı için Bakanlıkla irtibata geçmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Alem Haber

Alem Haber içerik botudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir