Ana Sayfa » Haberler » Ahıska Türkleri » Ahıskalıların Toplumsal Entegrasyonu

Ahıskalıların Toplumsal Entegrasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile Ukrayna’dan öz vatanları Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri’nin toplumsal entegrasyonuna ilişkin toplantı düzenlendi. Toplantı Erzincan Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın yönettiği ettiği toplantıya, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu ve Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar katıldı. Toplantıda, Erzincan Üniversitesi Göçmen (Ahıska Türkleri) Sorunlarını İnceleme Komisyonu tarafından gerçekleştirilen “Ahıska Türklerinin Toplumsal Uyumu” isimli araştırmanın raporları gündeme geldi.

Erzincan Üniversitesi Göçmen (Ahıska Türkleri) Sorunlarını İnceleme Komisyonu tarafından yapılan araştırmada, Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıskalıların; göçmenlik algıları, mesleki ve sosyo-ekonomik durumları, eğitim ve dil yeterlilikleri, mekan ve yaşam algıları, iktisadi faaliyetleri, sağlık sorunları, toplumsal uyum konusunda yaşadıkları sorunlar, hukuki meseleleri (vatandaşlık ve çalışma hakkı) yönelik durumları değerlendirildi. Ayrıca Üzümlü’de yaşayan halkın ile o bölgeye göç eden Ahıska Türklerine yönelik bakış açıları karşılaştırmalı analizlerle değerlendirmeye tabi tutuldu. Toplantıda bu araştırmalarda elde edilen veriler üzerinde değerlendirmeler yapılarak, gelecekte yapılması gereken faaliyetlerin planlaması yapıldı.

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Alem Haber

Alem Haber içerik botudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir