Bakan Karaismailoğlu, TCDD Çankırı Makas Fabrikasını ziyaret etti

Çankırı’da bir dizi ziyaret gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile birlikte Çankırı Makas Fabrikasında da incelemelerde bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismaioğlu, 1992 yılından itibaren yerli ve milli kaynaklarla üretim gerçekleştiren Çankırı Makas Fabrikası’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 2023’te yatırımlardaki demiryolu oranını yüzde 60’a, demiryolu ağını 16 bin 675 kilometreye çıkaracaklarını belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, “Yolcu taşımacılığımızın da yüzde 1,3’ünü oluşturan demiryolları payını Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümünde yüzde 5’e yükselteceğiz.” dedi

Çankırı’da bir dizi ziyaret gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile birlikte Çankırı Makas Fabrikasında da incelemelerde bulundu.

Çankırı Makas Fabrikası’nda üretilen makasların yüzde 93 oranında yerli ve milli olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Çankırı Makas Fabrikamız Devlet Demiryollarımız ile birlikte aynı zamanda diğer özel ve resmi kurumların demiryolları hatlarında kullanılmak üzere makas ve bunlara ait yedek parça, malzemelerini imal etmektedir. 1992 yılında hizmete giren ve yıllık 250 makas üretim kapasitesiyle çalışan fabrikamızda ahşap ve beton traversli makaslar üretilmektedir. Kurulduğu yıldan itibaren kendini sürekli yenileyen; gerek teknoloji gerekse personel eğitimi olsun yeniliğe açık olan fabrika tek tip makas üretiminde 17 tip makas üretme kapasitesine ulaşmıştır. Üretilen makaslar yüzde 93 oranında yerli ve millidir. Uluslararası standartlara uygun üretilen makaslar kurumun ihtiyacını karşılamaktadır” ifadelerini kullandı.

Yapılacak 3 bin 600 metrekarelik ilave alan ile Makas Rehabilitasyon Merkezi kurularak demiryolu sektöründe Çankırı Makas Fabrikası’nı Avrupa’nın en büyük makas geri kazanım merkezlerinden biri haline getirmeyi planladıklarını ifade eden Bakan Adil Karaismailoğlu, “Demiryollarını bu toprakların ekonomi, sosyal hayatının ötesinde tarihsel ve stratejik bir öneme sahip. Asya ile Avrupa arasında Çin’den Avrupa’ya giden Demir İpek Yolu’nun orta koridorunda olmamız nedeniyle demiryollarını yeniden canlanması için hükümetlerimiz döneminde seferberlik ilan ettik. 2020’de İstanbul’da düzenlediğimiz Türk Demiryolu Zirvesinde ifade ettiğimiz üzere önümüzde ki dönem için demiryolları reformunu başlattık” şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak hükümetleri döneminde ülke genelinde ulaştırma ve haberleşme yatırımları için 1 trilyon 86 milyar liranın üzerine harcama yaptıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu “Bu devasa yatırımlarımız içerisinde demiryolları 202.2 milyar lira ve tüm yatırımlar içinde yüzde 18.6’lık oran ile ikinci sırada yer almaktadır. Demiryollarında 1.213 km’lik yüksek hızlı ten hattı inşa ettik. 11 bin 590 km konvansiyonel demiryolu hattımızı yükselttik. Toplam ağımız şuanda 12 bin 803 kilometreye çıktı. 2003’te ki sinyalli hat uzunluğumuzu yüzde 61 artışla 6 bin 526 kilometreye, elektrikli hat uzunluğumuzu 5 bin 753 kilometreye çıkardık. Hızlı tren sistemi ile tanıştırdığımız ülkemizi dünyada 8. Avrupa 6 yüksek hızlı tren işletmecisi ülke haline getirdik. Asrın projesi Marmaray’ı 2013’te hizmete açtık. Ankara’da Başkentray, İzmir’de toplu taşımacılıkta İzban hattı vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Gaziantep’te Gaziray Projesi devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Pandemi döneminde özellikle uluslararası yük taşımacılığının ağırlıklı olarak demiryoluna yöneldiğini dile getiren Bakan Karaismailoğlu, “2020 yılı sonu itibariyle demiryolundaki taşınan yük miktarı bir önceki yıla göre yüzde 35 oranında artmıştır. Demiryolu taşımacılığında 25 adet lojistik merkezde toplam 14.8 milyon metrekarelik alanda 60.6 milyon ton taşıma kapasitesi oluşturmayı planlıyoruz. Türkiye’nin en büyük demiryolu modernizasyon projesi olan Samsun- Sivas demiryolu projesini tamamlayarak hattı ticari işletmeciliğe açmıştık. Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren Projemiz; Edirne’den Kars’a kadar uzanan doğu-batı hızlı demiryolu koridorunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Demiryolu yatırımlarımıza ivme kazandıracak önemli bir yapılaşmayı gerçekleştirmiştik. TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜVASAŞ‘ı, TÜRASAŞ çatısı altında birleştirdik. Türkiye Raylı sistem sektöründe, demiryolu araçlarının üretiminde, lokomotif kurum olma hedefiyle sektör paydaşlarını bir çatı altında toplayarak, sinerji oluşturmayı amaçlıyoruz. Milli Elektrikli Tren Setleri üretimi çalışmalarından edinilen tecrübelerle, 225 km/saat hızında Elektrikli Tren Seti Proje çalışmalarına başladık. Prototipi 2022 yılında tamamlamayı ve 2023 yılında seri üretimine geçmeyi planlıyoruz. Dizel, elektrikli, lokomotif, demiryolu bakım araçları, demiryolu araçlarının modernizasyonları, tren kontrol yönetim sistemi, vagon, dizel motor üretimlerine devam edilirken aynı zamanda milli demiryolu araçlarının geliştirilmesi için Ar-Ge çalışmalarını yürütüyoruz.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “2023’te yatırımlardaki demiryolu oranını yüzde 60’a, demiryolu ağımızı 16 bin 675 kilometreye çıkaracağız. Yolcu taşımacılığımızın da yüzde 1,3’ünü oluşturan demiryolları payını Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümünde yüzde 5’e yükselteceğiz. Demiryollarımızda yerli ve milli teknolojilerini üretmek, hat kapasitemizi genişletmek, mevcut hatlarımızı rehabilite etmek, hizmet odaklı, akıllı ve katma değerli taşımacılık yapmak için seferberlik başlattık. Pekin’den başlayan, Hazar Denizi’ni geçip, ülkemizden Avrupa’ya ulaşan demir ipek yolu üzerinde yer alan demiryolu ağlarımızı yenilemek, akıllı sistemlerle donatmak, demir yolu rayı ile birlikte lokomotif, vagon ve sinyalizasyon sistemlerinin yerli ve milli olarak yenilenmesi temel hedefimizdir.”

Her alanda güçlü demiryolu vizyonumuzun uygulama sahaları olan fabrikalarımızda üretmeye, geliştirmeye devam ediyoruz diyen TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “1992 yılından bu yana yerli ve milli kaynaklarla makas üretimine devam eden Çankırı Makas Fabrikamıza 3.600 m² genişliğinde Makas Rehabilitasyon Merkezi tesis edeceğiz. Akılcı yatırımlarla fabrikalarımızı, dünyanın en nitelikli üretim merkezleri haline getireceğiz. Hükümetimiz ile birlikte demiryollarında çok güzel yatırımlar gerçekleştirdik. Demiryollarında yerli ve milli üretimler geçekleştirmeye kendi öz kaynaklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Hükümetimiz de sağ olsun bizleri bu konuda teşvik ediyor bizlere itici bir güç oluyorlar. Fabrikamızın daha kapasiteli çalışması için bizlerde elimizden gelenleri yapacağız. Fabrikamızda çalışan tüm personelimize de özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu