Çin Treni Türkiye’de

Kıtalararası ticaret ağlarının ortasında bulunan ülkemizin doğal konumunu, bir kalkınma
hamlesine dönüştürmek amacıyla, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde,
Türkiye Azerbaycan ve Gürcistan’ın oluşturduğu işbirliği temelinde Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu
Hattı dünya demiryolu taşımacılığına yeni bir yön vermiştir.

30 Ekim 2017’de Bakü’den Kars’a ilk seferini yapan tren, çaldığı ilk düdükle; demiryolu yük
taşımacılığında Asya ve Avrupa arasında önemli bir bağlantının kurulduğunu da ilan etmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın koymuş olduğu vizyon doğrultusunda
Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’ın izlemiş olduğu proaktif politikalarla
dünya demiryolu taşımacılığında kısa zamanda söz sahibi olan Türkiye bu hat ile Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Kazakistan’dan Türkiye’ye uzanan Demir İpek Yolunun en stratejik bağlantı noktası haline gelmiştir. Böylece, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 1 aydan 12 güne, asrın projesi Marmaray’ın bu hatta entegre olmasıyla Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süre de 18 güne düşmüştür.

Asya ile Avrupa arasında 21 trilyon doların üzerinde karşılıklı ticaret hacminden, yaklaşık 5
milyar nüfusun ve 60 ülkenin faydalandığı Demir İpek Yolu Hattı, global ticaret ağları için yeni
alternatifler oluşturmak amacı ile planlanan ve sadece ulaştırma altyapısına 40 milyar dolarlık bir bütçe öngörülen “Tek Kuşak Tek Yol Projesi” nin de en önemli ayağını yine Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu
Hattı oluşturmaktadır.

Yolculuğuna Çin’in Xi’an şehrinden başlayan ve 42 tıra eşdeğer elektronik ürün yükünü taşıyan China Railway Ekspress, toplam uzunluğu 820 metre olan 42 adet konteyner yüklü vagonla, 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak,12 günde 11.483 km yol katetmiştir. Tren güzergâhında bulunan ülkeler; Çin, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya ve Çekya’dır. 6 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 14:30’da Ankara Tren Garı’na ulaşacak tren için bir uğurlama töreni düzenlenecektir. Tören Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

Tören sonrasında Ankara’dan hareket edecek tren, Çin’den kalkıp Marmaray Tüp Geçidini kullanan ilk yük treni unvanına sahip olarak, yolculuğunu Çekya’nın başkenti Prag’da sonlandıracaktır.

Lojistik sektörünün öneminin farkındalığı ile hareket ederek, ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında üretilen, elektronik eşyadan gıdaya, otomotivden beyaz eşyaya binlerce ürünün taşınmasında tüm personeliyle yılın 365 günü kesintisiz hizmet veren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, azimle, inançla ve kararlılıkla yol almaya devam edecektir.

Daha Fazla Göster

Alem Haber

Alem Haber'in haber içeriklerini paylaşan bot hesabıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu