DATÜB Denen Şeylerden Korkma!

Bugün sosyal medyada dolaşırken bir arkadaşımın yorumunu gördüm. Arkadaşım yapmış olduğu bir yorumda “bir babanın oğlu cinayet işlediyse baba katil sayılmaz” diyordu. Aslına bakarsanız cümle gayet yerinde ve doğru bir örnek. Peki devamında ne vardı yorumun? Arkadaşım yorumunun devamında “DATÜB’ün konuyla ilgili gerekli çalışmayı yapacağını ve bu gibi isimleri (Ertan Topçu’yu kastediyor) çatı altından temizleyerek ihraç edeceğini” söylüyordu. İşte burada durmak gerek!

İyilikten maraz doğar!
Ne güzel söylemiş değil mi atalarımız? Her şeyin fazlasının (ki buna ibadet ve bilgi de dahildir) zarar olduğu şu cihanda neden fazla iyilik yaparsın? Görmez misin içte ve dışta oluşan yıkımı? 2011 yılında DATÜB’ün ilk Kurultayı yapılıyordu. Ertan Topçu ile baş başa görüştük. O gün o odada yaklaşık yarım saat Osman Çelik (aynı federasyonun eski başkanı) ve Ertan Topçu) ile ilgili bilgiler verdim. Yıllarca yapılan şeyler ve halkımızın beklentilerini Ertan Topçu’a söyledikten sonra yeni kurulan birlikte ismi şaibeyle anılan eskilerin yer almaması gerektiğini belirttim. Listeler açıklandığında beni sakinleştirme işi ise Burhan Özkoşar’a düşecekti. Kendi de sinirliydi. Ertan Topçu’un “ben onu dışarıda değil içeride tutarak pasifize edeceğim” cümlesi ile beni sakinleştirmeye çalışıyordu!
Aradan koskoca 7 yıl geçti. Ertan Topçu geçen zaman zarfında hiç kaybetmedi. DATÜB’te güçlenmeye devam etti. Öyle ki 2014 yılında yapılacak II. DATÜB Kurultayı (Kongresi) için DATÜB Türkiye Delegeleri’ni belirleyecek komisyonun başkanlığını bile yaptı. Bugün Ziyattin Kassanov’un bilmem ne programını yarıda keserek Türkiye’ye gelmesi ve olaya el atmasının bir anlamı yoktur! Hele Paşa Alihan’ın 15 Mart 2018 tarihinde 15.53’te sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında “İki gün önce Bursa’da yaşanan hadise bizi çok rahatsız etti. Şimdi bunun üzerine gideceğiz” ifadesi ise oldukça gereksiz bir açıklamadır. Günü kurtarma, iyi polis olma çabasıdır. Zira Ertan Topçu’nun daha önce de Paşa Alihan’a saldırdığını … başlıklı yazımda yazmıştım.

Örnek mi ördek mi?
Bir insanın yaptığı suçtan baba tabi ki suçlu tutulamaz. Ancak sorumluluk denen bir şey vardır! Size şöyle örnek vereyim. PKK denen terör örgütü (ki Burhan Özkoşar’a göre bu terör örgütü’nün Suriye kolu olan PYD terör örgütü değil savaşçıymış!) yıllardır Kuzey Irak’ta konuşlanmış bir durumda. Türkiye Cumhuriyeti ilk önce Irak ile diplomatik yollar ile görüştü. Temizleyin buradan mesajını verdi. Irak bir adım atmayınca Türkiye gerekeni “sınır dışı operasyon” ile yaptı. Yani Irak’ın topraklarına askeriyle, tankıyla, uçağıyla girip PKK’yı imha etti Türkiye! Baba sorumluluklarını yapmazsa onun baba kavramı ile anılması ya da baba kavramına yönelik saygının ona gösterilmemesi gerekir. Yıllardır DATÜB’e halkımız “temizle” mesajı veriyor. DATÜB ise Irak gibi davranıyor. Madem iş böyle o zaman örnek bir tutum sergileyerek ördeklikten kurtulma vakti. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. DATÜB’ü temizlemeli hatta gerekirse DATÜB’ü imha etmeyi de göze almalıyız.

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşanan olaylar, öncesinde ki PKK ile ilgili Ertan Topçu’un destek verme süreci ve onun öncesinde ki FETÖ sürecini ele alırsak zaten çoktan imha edilmesi gereken bir kavram olarak karşımızda durmuyor mu DATÜB?

Çatı Kuruluş ifadesi nedir?
Yaptıkları ve yargılık oldukları 4 Kasım 2017 tarihli III. DATÜB Kurultayı’nda (Kongresinde) “çatı” denilen kuruluşun çöktüğü tescillendi. Bu tescil işlemi ise bizzat DATÜB’çüler tarafından yapıldı. O tarihte yaşananlara göz atalım isterseniz.

  • Yaklaşık 100 bin insanımızın yaşadığı Rusya’dan 10 yerine 1 kişinin delege olarak gitmesi Rusya’da fiilen DATÜB’ün varlığının bitmesidir.
  • ABD’de toplanan dernek yöneticilerinin belirlediği DATÜB ABD Delegesi’nin o dönemki DATÜB Seçim Komisyonu tarafından “kanuna aykırı bir şekilde” reddedilmesi ve kendi istedikleri bir kişinin halkın düşünceleri dikkate alınmadan delege olarak “atanması” ABD’de DATÜB’ün varlığının bittiğinin bir örneğidir.
  • Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ve 14 Kasım 1944 tarihli Ahıska Türkleri Soykırımı’na tabi tutulmamış 2 milyon civarı Ahıskalı Türkün yok sayılması tarihi sorumlulukların inkârı ve Türkiye’de DATÜB varlığının bitmesidir.
  • KKTC’de yaşayan Ahıskalı Türklerin yok sayılması ve delege hakkı tanınmaması DATÜB’ün varlığının Kıbrıs’ta bitmesidir.
  • DATÜB Statüsü’nde (tüzüğü) 11. maddenin B bendinde açıkça belirtilen “Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Kurul toplantısı başka bir Ülkede yapılabilmesi için Birlik Yönetim Kurulu’nun üçte iki çoğunluğu aranır” kuralının ihlal edilmesi ile Ahıska Türkler nazarında DATÜB varlığı bitmiştir!

Hal böyle iken günümüzde bir çok haklı eleştirinin hedefi haline gelen ve toplumda “aile şirketi” adı ile anılan DATÜB isimli derneğin “çatı kuruluş/örgüt” olarak ifade edilmesi oldukça zararlı ve yanlış bir beyan olacaktır.

Biz Ahıskalı Türkler hiçbir kurum ya da kuruluştan destek almadan ayağa kalkmayı başarabilen ender toplumlardan biriyiz. 1828’de başlayan ve 1829’da resmiyete dökülen süreçten itibaren gerek vatan topraklarımızın bir parçası olan kutsalımız Ahıska’da gerekse de soykırım koşulları ile sürgün olduğumuz Orta Asya’da bunun örneğini defalarca gösterdik. Biz yeter ki inanalım. Yeter ki gerçekleri dile getirmek için DATÜB DENEN ŞEYLERDEN KORKMAYALIM!

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu