Dava Adamı Olmanın Bedeli Ağır Olur

Başından söyleyeyim, üzerimde stresin zirve yaptığı ve içimi oldukça karamsarlığın bürüdüğü bir anda tüm yapmam gereken işleri bir kenara bırakıp bu yazıyı kaleme alıyorum.

Bir dava adamı olmak ve davayı aldığın yerden daha ileriye götürmek hatta sonuçlandırmak için yola çıkarsın. Bu yol ince uzun ve oldukça taşlı, dikenli bir yoldur. Sen ise yalınayaksın. Ayağında bırakın ayakkabıyı, lastiği eskilerde giyilen çarığın dahi yoktur. Ama inandığın bu dava için bu yolu yalınayak da olsa yürümek zorundasın. Ayakların altı yaralanmış al kanlar içinde kalmışsındır.
Bunu bilen görenlerin birçoğu yanına koşup yaranı sarmak isterken bu davada seninle birlikte olması gerekenler yaralanan ve kan içinde kalan ayaklarına bakarak içlerindeki fesatlıklarını her fırsatta yerli yersiz nerede fırsat bulsalar yüzlerinde beyan ediyorlar. Tek ihtirasları neden onların dediği olmadı diye… Haklı oldukları konularda var, ama bunlar yoğurta kara demekte ısrar ediyorlar. Ne farkı kaldı şimdi eleştirdikleri adamlardan? Üstelik bu kişiler mürekkep yalamış, tahsilli insanlar. İşte benim yüreğimi dağlayan da budur…
 
POSOF VE ARDAHAN’DA BAZILARINA NE OLUYOR?
Geçen akşam saatlerinde mesajlar sıraya dizilmişti. Uzaklarda ve meşgul olduğum için mesajları okuma fırsatım olmadı. Telefonla ulaşanlar durumu ilettiler bana. Posof’ta yaşayan Ecevit Ulavur bir yazı yazmış beni de etiketleyip facebook sayfasından yayımlayınca çok geniş kitlelere ulaşmış. Hakkımda yazdığı zaten gerçeği yansıtmıyordu çok da aldırış etmedim. Ancak Ahıska Türkleri diye başlayan hakaret ve küfürlerine dayanılacak gibi değildi. Bazı görüşmeler yaparak bu şahsa ulaşmaya çalıştım. İlk etapta mümkün olmadı. Cevap vermem gerekiyordu. Gereğini yaptık bir süre sonra yer yerinden oynadı. Ahıskalılar bu duruma sessiz kalmamış tepkiler çığ gibi artmaya başlamıştı.
Hatırlayacaksınız geçtiğimiz Mayıs ayında Ardahan Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Selahattin Yılmaz’da biz Ahıskalılara sataşmış hak ettiği cevabı misli ile almış ve özür dilemek zorunda kalmıştı. Benzer bir hatayı Ahıska’nın dibinde Posof’ta yaşayan Ecevit Ulavur yapmıştı.
Telefon numarasını bulup kendisini aradığımda neden asılsız ve iftira dolu böyle bir yazı yazdığını söylediğimde cevabı şu oldu: “Birkaç gün önce Amerika’da New York’da yaşayan Alaattin diye 87 yaşında zengin biri geldi. Onu alıp Ahıska’da Kılde köyüne götürdüm. O köylüymüş. Bana anlattıklarına çok sinirlendim ve o yazıları yazdım. Sizi iyi tanıyordu, hatta sizlere hep ekonomik desteği o veriyormuş. Onların parası ile de dünyayı geziyorsunuz. Ama sonuçta ortada bir şey yok. Alaattin amcanın anlattığına göre Amerika’da yaşayanların hepsi ajanlık yapıyormuş. Ahıska Türkü diye bir şey olmadığını Ahıskalıları Amerika’nın ajan olarak kullandığını söyledi. Benim de kafama çok takıldı ve böyle bir yazı yazdım” Uzun uzun konuşarak daha birçok bilgi aldım ve bunların asılsız birer iftira olduğunu kendisine anlattıktan sonra sayfasında paylaştığı yazıları kaldırarak 3 ayrı özür yazısı yayımladı. Hem şahsımdan hem de tüm Ahıskalılardan özür diledi.
 
Çok üzülmüştüm, gece uyku tutmadı. Yahu bunca emek verdik, adamların arkamızdan konuştuklarına bir bakın. Her kimse bu 87 yaşındaki Alaattin denen adam, kendisini zengin gösterip DATÜB’ü ve diğer dernekleri finanse ettiğini söylüyor. Bre gafil bu çağına gelmişsin utanmıyor musun yalan söylemeye?
Şimdi çıkın biriniz söyleyin Allah aşkına ki Burhan Özkoşar’a tek kuruş verdik bu davamızın peşine koşuyor.
Bu satırları Strasbourg’ta bir otelde yazıyorum. Tek bir Allah’ın kulu çıkıp söylesin ki Otel konaklamasını ve yol parası masraflarını ben verdim. Bu dava bana dedemden aldığım bir bayrak yarışı davası olarak görmüş ve içine girmişimdir. Bundan dolayı da kendi imkanlarım ile mücadelemi sürdürmekteyim. Bu dava aslında sadece Ahıska’nın kazanılması değil aynı zamanda Posof’un da kaybedilmemesi davasıdır. Ama gelde sen bu örümcek kafalılara anlat…
Gelelim DATÜB’ün finanse edilmesine bazıları çıkıp yine gereksiz ve kurudan kuruya anlamsız tepki gösterecekler DATÜB’ü savunuyor diye. Evet DATÜB’ü savunuyorum, çünkü DATÜB bizimdir. Her Ahıskalı ve kendisini Ahıskalı kabul edenindir. İçinde bazıları DATÜB’ü yanlış yönetiyor ve yanlış tanıtıyorsa Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) yıkılmayı hak etmez. Sadece yanlış yapan kişiler günü gelince değiştirilir.
DATÜB’ün finansmanı sadece Genel Başkan Ziyatdin Kassanov tarafından yapılmaktadır. Bildiğim kadarıyla da bu adama kimsenin yardımı olmamaktadır. Yaşadığım ve bildiğim gerçekleri sonuna kadar savunmakla mükellefim. Sırf birilerinin hoşuna gitsin diye doğruları savunmadan ödün veremem.
 
ARDAHANLI GAZETECİ FAKİR YILMAZ’DA ÇARPITTI
Aradan bir gün geçtikten sonra bu defa sahneye Ardahanlı gazeteci Fakir Yılmaz çıktı. Sosyal medyada cereyan eden bu tartışmaları Ardahan’da faaliyet sürdürdüğü web sitesine ve gazetelerine taşıyarak başlık atıyor “ULAVUR POSOFLULARI YAMAN VURDU” Neredeyse zil çalıp oynayacak. Ulavur’un özür dileyerek konunun kapandığını bilmesine rağmen haberini şöyle devam ediyor. “Ardahan’ın Posof İlçesin de ilginç bir tartışma gün geçtikçe daha da sertleşiyor. Ardahan ve bölgenin Rus yönetimine girdiği dönemlerde sürgün edildikleri ileri sürülen Ahıskalıların sürgün değil, o dönemin Rus idaresinde yana tavır alarak Türkiye sınırları içine girmekten kaçındıklarını ileri süren ve o dönemin Ahıskalılarının birer hain olduğunu ileri süren Ecevit Ulavur’un bu iddiası ve aynı kişinin Ahıskalıların sorunları ile sözde ilgilendiklerini ileri sürmesi Posoflular arasında büyük bir tartışmaya neden oldu”
 
Fakir Yılmaz ile aynı görüşleri paylaşmayız, ancak uzun bir süreden beri yakın tanışırız. Beni bilir verdiğimiz bu mücadelenin en yakın takipçisidir. Gece geç saatlerde telefonla aradım Fakir Yılmaz’ı medenice konuştuk. Konuyu çarpıtarak verdiğini, ancak konuşmamızı da ve itirazlarımı da yazması ricasında bulundum, ama haberinde bazı değişiklikleri yaparak alakasız başlığı ve haberini tutmuş. Yani Ecevit Ulavur’u aklamaya çalışmış haberinde.
Amaçlarının farklı olduğunu düşündüğüm bu mihraklar ile şimdilik daha fazla uğraşmaktan ziyade günü geldiğinde onlarında hesaplarının görüleceğini ifade etmekle yetiniyorum.
 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu