Ana Sayfa » Haberler » Dayton Şehrindeki Ahıska Türkleri İstanbul Saldırısı Sonrası Huzursuz

Dayton Şehrindeki Ahıska Türkleri İstanbul Saldırısı Sonrası Huzursuz

Salı günü İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısı sonrası, Amerika’nın Dayton, Ohio şehrinde yaşayan Ahıskalı Türkler kendilerini huzursuz hissetmeye başladı.

İslam Şahbandarov
Ahıska Türk-Amerikan Dayton Derneği Başkanı İslam Şahbandarov

Lokal Fox 45 kanalına konuşan Ahıska Türk-Amerikan Dayton Derneği Başkanı İslam Şahbandarov, “Şu an Türklerin ne hissettiğini anlatmak çok zor,” dedi. Şahbandarov, Türkiye’ye yıl içinde birçok defa seyahat ettiğini ve daha iki hafta önce İstanbul Atatürk havalimanına uçtuğunu söyledi.

Şahbandarov, “Korkunç bir saldırı; dualarımız yakınlarını kaybeden aileler ile birlikte,” şeklinde konuştu.
Şahbandarov, saldırıyı, o esnada havalimanında olan bir arkadaşı nedeniyle öğrendi. Şahbandarov, arkadaşının saldırının detaylarını ona mesaj olarak gönderdiğini söyledi.

 

İstanbul Atatürk havalimanı saldırısı, Türkiye’de gerçekleşen terör saldırılarının sonuncusu. Şahbandarov, Türkiye’nin turistler için popüler bir gidiş noktası olduğunu ve İstanbul Atatürk havalimanının Avrupa’nın en büyük üçüncü havalimanı olduğunu belirtti.

“Türkiye çok Avrupai bir ülke. Daha altı ay önce, dünyanın en güvenli ülkelerinde biriydi,” dedi.

Ancak, İstanbul’daki son saldılar, Şahbandarov’u Türkiye’ye bir sonraki uçuşu konusunda endişelendirmeye başlamış.

“Bu nedenle havalimanını hedef alıyorlar. İnsanları, yabancıları ve tüm o uluslararası yolcuları hedef alıyorlar,” şeklinde konuştu.

Teröristlerin Türkiye ekonomisine zarar vermek istediğini ve politik çıkarlar için kaos çıkarmak istediğini belirten Shakhbandarov, bu tür saldırıların İslam ile hiçbir ilişkisi olmadığını söyledi.

“Bir Müslüman olarak, ‘İslam devleti’ veya ‘İslam terörizmi’ şeklindeki ifadeleri duymak benim için anlaşılmaz. Bu insanların yaptıklarının İslam ile yakından uzaktan hiçbir ilişkisi yok,” şeklinde konuştu.

Shakhbandarov, Türkiye’nin Amerika’nın çok önemli bir müttefiki olması nedeniyle, iki devletin teröre karşı birlikte savaşacaklarını umduğunu belirtti.

Ahıska Türk-Amerikan Derneği tarafından, İstanbul saldırısında hayatını kaybedenler anısına, 1 Temmuz Cuma günü, saat 13.30’da gıyabi cenaze namazının kılınacak.

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Alem Haber

Alem Haber içerik botudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir