Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » Dolar 6.44’ü gördü
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Dolar 6.44’ü gördü

Uzun tatil sonrası yükselişini sürdüren Dolar/TL, bu sabah 6.44’ün üstüne çıkarken, Euro/TL ise 7.51 seviyesinin üstüne çıktı.

Piyasalar, ABD ile Türkiye arasında yaşanan gelişmeleri takip ederken, dolar kurugüne 6.33 TL seviyesinden başladı. Merkez Bankası’nın hamlesi öncesi 6.33 TL seviyesinde hareket eden dolar, Merkez Bankası’nın açıklamaları sonrası 6.29 TL’nin altını gördü. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 6.44 TL’yi görürken, Euro/TL ise 7.51 seviyesinin üstüne çıktı.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 14 yükselişle 94.75 puanda bulunurken, Euro/dolar paritesi 1.1672 seviyesinde hareket ediyor.

MERKEZ BANKASI’NDAN YENİ HAMLE

TCMB ve BDDK’nın önceki hafta spekülatif talebi önlemek adına attığı adımlar da genel olarak piyasalarda tansiyonu düşürmüş durumda. İlk olarak swap işlemlerinin özkaynak toplamına oranını yüzde 25’e indiren BDDK, sonrasında sınırlama kapsamına, bankaların vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerini de dahil etti.

TCMB ise yüzde 17.75 seviyesindeki haftalık repo ihalesi yapmayarak politika faizinin 150 baz puan üzerinde yüzde 19.25 seviyesindeki faiz koridorun üst bandına doğru yönlendirmeye devam ediyor.

TCMB bu sabah yaptığı duyuru ile ise bankalararası para piyasasında gecelik borç alabilme limitlerini bugünden itibaren geçerli olmak üzere 13 Ağustos öncesi seviyenin iki katına çıkardı.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz dün valörde son işlemde yüzde 21.95 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta ortalama yüzde 21.77, valörde saat 1713’te son işlemde yüzde 21.76 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz ise dün spot kapanışta yüzde 24.48 seviyesindeydi.

 

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Alem Haber

Alem Haber içerik botudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir