Fergana Soykırımı'nı Unutmadık

Tarih insanlık adına güzel günlerle olduğu gibi kara günlerle de ilgili farklı renkleri bünyesinde barındıran bir zaman kavramıdır. Bu kara günlerin en acı olan tarafı ise “soykırım” diye nitelendirilen suçun işlenmesidir. 20. ve 21. yüzyıllarda Ahıskalı Türkler farklı tarihlerde “soykırım” diye nitelendirilebilecek çeşitli acı günler yaşamıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1948 yılının Aralık ayında alınan karar neticesinde Ocak 1951’de yürürlüğe giren “Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi”nin 1. maddesine göre “soykırım” yapmak uluslararası hukuka göre suçtur! Aynı sözleşmenin 2. maddesine göre 14 Kasım 1944 yılında yaşanan ve Ahıska Türkleri Sürgünü diye adlandırılan olay gibi 3 Haziran 1989 yılında yaşanan ve Fergana Faciası (ya da Katliamı) diye adlandırılan olay da soykırım tanımı kapsamına girmektedir.

Mayıs aylarında Sovyetler Birliği idaresinde ki Özbekistan’da başlatılan ve 3 Haziran 1989’da en şiddetli halini alan olaylarda yüzlerce masum Ahıskalı Türk katledilmiş, binlercesi ise yaralanmıştır. Yaşanan olaylar neticesinde onbilerce Ahıskalı Türk yaşadıkları toprakları bırakarak göç etmek durumunda kalmıştır. Bu zorunlu göçe maruz kalan insanlardan biri de benim ailemdir.
29 yıl önce Fergana’da yaşanan soykırımda ölen insanlarımızı rahmetle yad ediyorum. Dünya üzerinde ki hiçbir güç veya olay bize Fergana’yı unutturamayacaktır!

Veysel VEYSEL

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu