GRÜ’de "72.yılda Ahıska Sürgünü"

Üniversitemiz Ahıskalı Öğrenciler Topluluğu tarafından Ahıska sürgününün 72. Yılı münasebetiyle düzenlenen  “72.yılda Ahıska Sürgünü” başlıklı etkinlik 13 Aralık 2016 Salı günü saat 14:00’da Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından sürgünde olanlar için üniversitemiz öğrencilerinden Can ATICI’nın  Kur’an-ı Kerim  tilaveti ile başlayan program, son dönemlerde yapılan Ahıska belgesellerinin derlendiği kısa film gösterimi ile devam etti.

Ahıskalı Öğrenciler Topluluğu Başkanı Nuri KEMAL’in yaptığı açılış konuşmasından sonra sahneye davet edilen Doç. Dr. Sezai BALCI, Yrd. Doç. Dr. Hatem TÜRK ve Yrd. Doç. Dr. Rasim BAYRAKTAR farklı bakış açılarıyla ele aldıkları Ahıska sürgününü anlattılar.

Programın panel bölümüne geçilmeden söz alan Doç. Dr. Sezai BALCI, Ahıska ve Türkiye’nin ortak tarihlerine ve 1944 Ahıska sürgününü ele alarak Sovyetler Birliği’nin uygulamalarının Ahıska tarihine etkilerine değindi.
 
Panelde ilk sözü alan Yrd. Doç. Dr. Rasim BAYRAKTAR, bilinmeyen yönleriyle Ahıska adlı sunumunu gerçekleştirdi. Ahıska sürgününe değinen Sayın  BAYRAKTAR, sürgünde 93.000 Ahıskalının 3 farklı ülkeye göç ettirildiğini söyleyerek onların bu ülkelerdeki hayat şartlarından bahsetti.
 
“Sürgün Edebiyatı Bağlamında Ahıska” başlığıyla bir diğer sunumu yapan Yrd. Doç. Dr. Hatem TÜRK konuya propaganda ve dava konusunda şiir ve roman hakkında tanımlamalarda bulunarak başladı.  Ahıska ile ilgili hikayelerden ve kitaplardan örnekler vererek konuşmasına devam eden Sayın TÜRK, Ahıska konusunu ele alan ilk kitap olan SARA kitabının olumlu olumsuz yönlerini irdeledi.
 
Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerin katıldığı panel sonunda Yrd. Doç. Dr. Rasim BAYRAKTAR ve Yrd. Doç. Dr. Hatem TÜRK’e teşekkür belgelerini Doç. Dr. Sezai BALCI ile Yrd. Doç. Dr. Mustafa TUNCER takdim ettiler.
 
Kaynak: Giresun Üniversitesi

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu