Ana Sayfa » Haberler » Ahıska Türkleri » Heyet-i Temsiliye: Başlangıç
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Heyet-i Temsiliye: Başlangıç

Son yıllarda yaşanan gelişmeler halkın kendi iradesiyle yönetilmediğini ortaya koymuştu. Ahıska ismini taşıyan bazı STK Yöneticileri’nin Ahıska Türkleri ile bağdaşmayan tutum ve hareketleri neticesinde ortaya koymuş oldukları eylemler ise 2014 yılının son çeyreğinde sinyalini vermeye başlamıştı. 15 Temmuz gecesi ise sadece Türkiye’de değil Ahıska Türkleri’nin kendi iç dünyasında da farklı kırılmalara neden olacak, adeta taşlar yerinden oynayacaktı.

Ahıskalılar ilk kez farklı bir tehdit ile karşı karşıya kaldı. Yıllarca her platformda, her bölgede canları pahasına savundukları anavatanları Türkiye’ye saldırı yapanlar arasında “Ahıska” ibaresi taşıyan STK’lar vardı. Karanlıklar içerisinde kalan bölgeler gün yüzüne çıkacak ve Ahıska Türkleri diye adlandırılan toplumumuz gerçekleri öğrenmeye başlayacaktı…

 

2014’te Antalya’da yanan meşale şimdi Bursa’da yanmaya başlamıştı. Ahıska Türkleri durumlardan rahatsızdı. Çatı kuruluş diye adlandırılan STK’nın bile FETÖ ile ilişkide olduğu iddiaları ise bardağı taşıran son damla olacaktı. Bursa kaynıyor, kaynayan Bursa’da tepkiler çoğalıyordu. Artık Bursa’da da meşale yanmaya ve etrafı aydınlatmaya başlamıştı. Halkın iradesi ile iki STK birleşerek Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Derneği ismiyle faaliyet göstermeye başladı. Kısa sürede idari yapılanmasını tamamlayan kurum Bursa’nın her bölgesine hitap edecek şekilde teşkilatlandı. Kuruluşunun üzerinden henüz 7 ay geçmiş olmasına rağmen uluslararası nitelikte bir çalışma yapma çalışmalarına başladı.

23 Temmuz 2017 – Yıldırım, BURSA

Uluslararası Ahıskalı Türk Cemiyetleri Temsil Heyeti Kuruluyor

Temmuz ayı geldiğinde harekete geçilmişti. Farklı ülkelerden gelen katılımcılar ile birlikte yapılan toplantı halk nezdinde “bizde varız” mesajı olarak nitelenmiş, durağan yönetimlere meydan okuma diye algılanmıştı. 23 Temmuz’da “Ahıskalı Türkler, Sivil Toplum Yöneticileri, Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Genişletilmiş İstişare Toplantısı” adıyla Bursa’nın Yıldırım ilçesinde Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapıldı. Ahıska Türkleri ile STK Yöneticileri bir araya geliyor ve “artık dur” diye haykırıyordu adeta. Toplantının ilginç bir konuğu daha vardı. Kocaeli’nin Gebze ilçesinden gelen bir dernek başkanı yaptığı konuşma ile halkın tepkisini çekecekti. Artık vakit harekete geçme vaktiydi. Artık hedef net bir şekilde belliydi. İşte bu belirgin hedef halka “Temsil Heyeti”ni kurduracaktı. Gebze’den gelen dernek başkanı yapmış olduğu taraflı konuşma ile çatı kuruluş denen bir STK’nın başkanına basın danışmanı olarak hizmet etme fırsatı bulacaktı. 23 Temmuz’da gerçekleştirilen toplantı tabiri caizse dosta da düşmana da faydalı olmaya başlamıştı.

23 Temmuz 2017 – Yıldırım, BURSA

Yapılamaz, edilemez nidaları eşliğinde Bursa yanan meşalenin ışığıyla aydınlanıyor, zaman ilerliyordu. Değişen zaman ise sadece bize değil köhneleşmiş bir STK sistemine de gerçekleri gösterme kudretine erişiyordu. 22 Haziran’da yayınlanan Amasya Genelgesi’nden yaklaşık 98 yıl sonra 23 Temmuz’da Ahıska Türkleri, Bursa’da bir genelge yayınlıyor ve “Heyet-i Temsiliye”nin kurulacağını ilan ediyordu.

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Veysel VEYSEL

1988 Özbekistan doğumlu olan Veysel aslen Ahıska Türkü’dür. 1993 yılında TBMM tarafından çıkarılan Göçmen ve İskan kanunundan yararlanarak ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Göç ettiği şehir olan Iğdır’da ilköğretim ve lise eğitimini tamamlayan Veysel, 2005 yılında Bursa’ya göç etmiş ve halen bu şehirde yaşamaktadır. Üniversite mezunu olan Veysel, Global Perspektif isimli derginin Genel Yayın Yönetmenliği'ni yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir