Ana Sayfa » Haberler » Ahıska Türkleri » Başarının Genç İsmi

Başarının Genç İsmi

Murad Ragebov
Murad Ragebov
Ahıskalı Gençler Birliği bir çok alanda durmadan çalışmalar yapıyor. Birbirine kenetlenmiş bir mimari yapıdan oluşan AGB belki de bir olabilmenin verdiği güçle yapıyor bu çalışmaları. Yapılan çalışmaların mimarlarından bir isim bugün konuğumuz. Halka İlişkiler Biriminde göreve başlayan ve bugün Dış İlişkiler Biriminde görev alan Murad Ragebov. O işleyen sistemin bir parçası. Yarın diğer AGB konukları ile görüşmek dileğiyle.
Veysel: Merhaba Murad. Hoşgeldin sitemize.
Murad: Hoşbulduk Abi.
Veysel: Direk geçelim istersen konuya. Hazır yakalamışım seni. En çok merak ettiğim soruyla başlayalım. Daha önce Ahıskalı Gençler Birliği’nde Halka İlişkiler biriminden sorumluydun. Başkan hariç herkesin yapacağı açıklamalar senin kontrolünden geçerdi. Bu nedenle sana daha önce bir kaç isim için başvuruda bulundum. Röportaj yapmam için onay çıkmadı senden. Neden onaylamadın o dönem?
Murad: Abi şöyle anlatayım. İlk başvuruyu yaptığında “Okuyan Nesillerle Ahıska Yollarında” isimli projemize başlamıştık. İlk projeydi. Bunun dışında senin de tabirinle Ahıskalı Minikler için yapılan bir projeydi. Bu minik kardeşlerimize daha önce bir çalışma yapılmadı. Bunu başarmak bizim için önemliydi. Dikkatlerin dağılmasını istemedim. Zaten yeni kurulmuş bir kurum olarak zor bir işin üstesinden gelmeye çalışıyorduk. Sen projede yer alan bir kaç isimle röportaj yapmak istemiştin. Ben o isimlerin projeye yoğunlaşması adına o dönem onaylamadım.
Veysel: Peki Nisan’da ki?
Murad: O da benzer bir olaydı. Ahıska Gençlik Festivali ile ilgili yoğun bir tempoya girmiştik. O dönem yapılacak röportajda proje hakkında detaylar konuşulabilirdi. Ben proje gerçekleşmeden bunu paylaşmak istemedim. İnsanlar okumasın yaşasın istedim. Beklediğim gibi de oldu.
Murad Ragebov
Veysel: Şu an değişen ne? Röportaj teklifimi kabul etmende ki etken ne?
Murad: Ben kabul etmedim Abi. Sen Halkla İlişkiler’den izin almışsın. Semra’da uygun görmüş. Bende sorularını cevaplıyorum.
Veysel: Ama senden dolayı beni suçlayan oldu. Hatta Başkan’ın reklamını yapıyor diyenler oldu.
Murad: Abi açıkçası bu konular bence yanlış. AGB’de Yönetim Kurulu’nda yer alan arkadaşların isimleri değil projeleri ön plana çıkmalı. AGB ön plana çıkmalı. İlla bir isim aranıyorsa da Başkanlık Makamının sahibi ön plana çıkmalı. Bugün önemli kurumlara bakın bir. Nasıl işliyor sistem? İftira atanda iddia edende ayıp etmiş. Verilen onca emeğe yazık. O kadar ön plana çıkmak isteyenler varsa keşke bana bildirselerdi. 7/24 internet sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda reklamlarını yapardım. Halkla İlişkiler birimindeyken buna yetkim vardı. Çok merak ediyorum ben bunu yapsam kazançları ne olurdu. Bence bizim kaybetme noktamız bu zaten. Halk olarak ben diyemiyoruz. Bireysel olarak ben diyoruz.
Veysel: Anladım. Geçelim diğer soruya. AGB’de görev değişiklikleri oldu. Halen de devam ediyor bu konuda ne düşünüyorsun?
Murad: Bence olması gereken tam da bu. Bizi diğer kurumlardan ayıran en büyük özelliklerden biri. Denetleme mekanizması var bizde. Ayrıca görev alan arkadaşlar sorumluluklarının farkında. Koltuk peşinde koşan çalışma arkadaşlarımız çok şükür ki yok. Herkes Ahıska Gençliğine hizmet için burada. Bunun için çalışıyor.
Veysel: Peki İlyas? O olayı biraz açabilir miyiz? Benim de merak ettiğim bir konu.
Murad: İlyas arkadaşımız Kocaeli Ahıskalı Gençler Birliği Temsilcisiydi. Az zamanda çok işler yaptık beraber. Bir noktadan sonra görevden ayrılmak istediğini belirtti. Özel nedenlerim var dedi. Başkan’da olumlu karşıladı. İlyas halen bizimle. İsminin önünde AGB’ye ait bir unvan olmaması önemli değil. AGB Yönetim Kurulu’nun sahibi olduğu bir kurum değil. AGB aslında Ahıska Gençliği’nin sahibi olduğu bir kurum. Yani İlyas aslında AGB’nin sahiplerinden biri. Her zaman yanımızda olacak gücümüze güç katacak bir isim. Bu tarz konularda mevki makam önemli değildir. İlyas’ta bunun farkında bir isim.
Veysel: Semra? Halka İlişkiler birimine Semra’nın atanması olayı nasıl oldu? Başkan bazen üzerinde çalıştığım isimler var der. Semra onlardan biri mi?
Murad: Hayır Abi. Semra’nın olay biraz farklı. Semra AGB’nin kuruluşundan beri içimizde. Benden bile eski diyebilirim. Ön planda yer almadı. Başkan’ın fikirleri arasında vardı Semra aslında. Ama bir türlü kısmet olmadı. Sonra senin sitede bir yazısı yayınlandı. Biraz daha tanındı. Ahıska Gençlik Festivalinde de sunuculuk görevi yapmıştı. Ama Başkan doğrudan atamadı.
Veysel: Nasıl yani?
Murad: Bizim Başkan’ın iyi bir huyu var Abi. Sende bilirsin. Birçok isimle görüşür bir karar almadan önce. İlyas ayrılınca bir çok isim üzerinde çalıştı. Onlar hakkında bilgiler aldı. Bir gün beraber akşam yemek yerken aklıma geldi Semra. Başkan’a önerdim. Mahmut Ar-Ge için ideal bir isimdi. Mahmut’u Ar-Ge’nin başına geçirelim. Ben Dış İlişkilere geçeyim. Semra’da Halkla İlişkiler’e geçsin dedim. Düşüneceğim dedi. Kısa bir süre sonra direktif geldi. Duyuru yapmamı istedi. Görev değişiklikleriyle ilgili duyuruyu. O arada Yönetim Kuruluna bilgi vermiş. Şaşırdım ama sevindim de. Birçok isim arasından Semra’nın o göreve gelmesi sevindirdi beni. Gücümüze güç katacak bir isim.
Veysel: Peki bu kadar basit mi bu iş? Çok çabuk mu atamalar yapılıyor?
Murad: Aslında isimler üzerinde çok çalışılıyor. Çok detaylı araştırmalar yapıldıktan sonra karar alınıyor. Başkan her zaman her şeyin alternatifini düşünen bir isim. Bazen oturduğumuz zaman farklı profiller inceler. Herkesi AGB’ye kazandırmak ister. Ama daha fazla detaya giremem. Çünkü AGB’nin de bazı sırları var. Ben detayları geçerek yüzeysel anlatmaya çalışıyorum.
Veysel: Ramil olayına gelsek bir de. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?
Murad: Açmasak o konuyu daha doğru olur bence.
Veysel: Ama açtık konuyu.
Murad: Şöyle diyelim öyleyse. Ramil bizim Genel Koordinatörümüzdü. Beraber birçok konuda çalıştık. Hakkında daha önce şikâyetler gelmişti. Konuyla ilgili de gerekli tahkikat yapılmıştı. Tahkikat sonucunda çıkan kararlar da uygulanmıştı. Bu son olay biraz farklı oldu. Gelen şikâyetler hakkında Ramil’in bilgisine başvuruyor Denetleme Kurulu. Ramil olayı sosyal medyaya taşıyor ve cevap vermeyi reddediyor. Keşke olmasaydı bu olay. Ama Ramil bu şekilde uygun görmüş. Kararına saygı duyarım. Ama aynı şekilde Denetleme Kurulu’da farklı bir karar alıyor. Ramil’in kendisine tanınan sürede cevap vermemesini kabul etmiyor. Şikâyetleri bile karara bağlamadan direk görevden alıyor. Sonrasında da maalesef bazı olaylar yaşandı. Umarım bu tarz olaylar bir daha yaşanmaz.
Veysel: Şikâyetler karara bağlanmadı dedin sanırım.
Murad: Evet Abi. AGB’de isimler yoktur sistem vardır. İsimler sistemin küçük birer mekanizmasıdır. Denetleme Kurulu bir şey hakkında açıklama isterse bu açıklamayı yapmakla mükelleftir görevliler. Kim olursa olsun. Denetleme Kurulu’nun yaptırımları ağırdır. Bunu Ramil’de biliyor. Neden cevap vermedi bilmiyorum. Ama sonuç ortada. Ben Ramil’in de Denetleme Kurulununda kararını saygı duyuyorum. Sonuçta iki tarafta kendi açısından bakıldığı zaman doğru olan şeyi yaptı. Ama Denetleme Kurulu’nun kararları AGB’de daha bağlayıcıdır. Onun içinde görevden alındı Ramil. Bu konuda başka söyleyecek bir şeyim yok. Kendisine başarılar dilerim.
Veysel: Anlaşıldı kaçıyorsun bu konudan. Peki madem. Üzerine gelmeyeceğim. Ama bir de şu bir projeniz vardı. Hani bizim kalbimizin küt küt etiği bir proje.
Murad: Gagef mi?
Veysel: Evet o proje. Ne oldu o? Açıklama yapacak mısınız?
Murad: Aslında ne kadarını söylemem doğru bilmiyorum. Ama bazı bilgiler vereyim. Öncelikle proje çok yakında gerçekleşecek. Görev alması düşünülen isimlerle iletişime geçildi. Davet edilmesi düşünülen bazı isimlerle de iletişime geçildi. Yakında duyurusu yapılır. Zaten Samsun’da bir nevi Gagef’in provasını da yapacağız. Bizim için çok önemli bir proje. Ahıska’da gençler olarak böyle bir program yapmak. Ayrıca ilk kez yapılacak bir program. Gagef’in açılımını bir kez daha belirtmekte yarar var: Gürcü ve Ahıskalı Türk Gençleri’nin Entegrasyonu Formu. Daha önce bildiğim kadarıyla Forum türü bir program yapılmadı. İlk kez olacak bu tür bir program.
Veysel: Entegrasyon kelimesine tepki gösterenler var mı?
Murad: Aslında proje için çalışanlar arasında böyle bir tepki gelmedi. Zaten gelmemeli de. Entegrasyon kelimesi Fransızcadan dilimize girmiştir. Ben burada açıklamayacağım anlamını. İsteyenler girip Türk Dil Kurumunun sözlüğüne bakabilirler. Geçmişte sizlere böyle bir tepki gelmiş. Ben bu tepkileri de olumlu karşılamadım. O döneme ait tepkileri okudum. Hayal ürünü cümleler var. Bir kelimeden çok farklı anlamlar çıkarılmış. Kelime anlamı dışında şeylerle anılmış. Ama bu dönem öyle değil. Ahıska Gençliği’ni temsil eden bir irade var ortada. Üstüne basa basa o kelimeyi kullanan bir irade. Biz entegrasyonu sağlayacağız. Yüzyıllarca entegrasyon kelimesinin gerektirdiği şekilde yaşamışız Gürcü Halkı ile. Bugün bu entegrasyon kelimesinden neden bu kadar korkuyoruz?
Veysel: Neden?
Murad: Abi benim bu konulara girmemem gerek. Ama sana şu kadarını söyleyebilirim. Bizde STK’lar farklı sistemle çalışır. Maalesef halkın değil de kendi çıkarları için çalışan STK’lar çoktur. Entegrasyonun öcü gibi gösterilmesi bence tam da bu konu ile ilgili. Çıkar çatışması. Entegrasyonun tamamlanması demek bazılarının çıkarlarını kaybetmesi demektir. Ekonomik Dünyası tamamen Ahıskalılar üzerine kurulmuş insanlar var. Halkı sömüren insanlar. Sen Ahıskalı Türkler ile Gürcülerin entegrasyonunu tamamlarsan tabi ki rahatsız olurlar bundan. Ama onlara şunu söyleyebilirim. Bu entegrasyon gerçekleşecek! Bu program Ahıska Gençliği’nin kontrolünde her yıl yapılacak.
Veysel: Peki başka neler söyleyebilirsin?
Murad: Abi bence bu kadarı bile fazla oldu. Bekleyelim görelim. Yakında süprizler olacak tabi ki. Mesela Uşak’tan bir arkadaşımız var. Aynı zamanda şehir temsilcisi. Bekir Alisultanov. Bekir yapılması güç bir işe imza attı. Uşak’ta eğitim gören Ahıskalı Öğrenciler ile birlikte üniversitelerine başvuru yaptılar. Ahıska Türkleri ile ilgili bir kulüp açtılar üniversitede. Bu başta Bekir olmak üzere o şehirde ki bütün diğer öğrenci arkadaşlarımızın başarısıdır. Umarım bu tür girişimler daha da fazla olur. Dış İlişkiler açısından şunu belirtebilirim ama. Uluslararası arena da yer alacak artık Ahıska Gençliği. AGB olarak bunun planlamasını yapıyoruz. Herşey zamanla güzel olur. Biz Gagef’e Nisan ayında başladık. Bak Ağustos’ta kısmen duyurusunu yapıyoruz. Diğer konular da zamanı gelince herkes tarafından görülür, okunur, yaşanır.
Veysel: Peki Murad. Çok sağol vakit ayırdığın için. Son sözünü alalım.
Murad: Ben teşekkür ederim Abi. Sadece Ahıska Gençliğini değil Ahıska Dünyasını güzel günler bekliyor. Bu günlerin çok yakın olması dileğiyle…
 

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: nebeta

4 yorum

  1. MEHMET AHISKALI

    ALLAH YOLUN AÇIK ETSİN

  2. AGB neden sessiz? Biz onları başarılarla duymaya alışmıştık.

  3. Bu röportaj değil, bu resmen hesap sormak. Veysel bey biraz daha kibar olmalı ve soruları merak edilen sorular olmalı.

    • Kabalık yaptığımı düşündüğünüz yer neresi? Ayrıca o dönemde en çok merak edilen konular üzerine yapılan bir söyleşiydi. Merak ettiğiniz hususlar varsa üst menüde yer alan Bize Ulaşın isimli bölümden düşüncelerinizi yazınız. Konuyla ilgili elimden geldiği kadar bilgilendirici cevap vermeye özen gösteririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir