Ana Sayfa » Haberler » Ahıska Türkleri » Ahıska Türkleri'ne Vatandaşlık

Ahıska Türkleri'ne Vatandaşlık

Bilindiği gibi son 2 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’ne yaşayan Ahıska Türkleri için farklı dönemlerde “vatandaşlık hakkı” gündeme geliyor. İlk kez 2014 yılında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından gündeme getirilen bu çalışma takip eden dönemlerde farklı kişilerce de dillendirildi. DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, İnegöl Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Taş ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından farklı tarihlerde halkımıza “vatandaşlık çalışmalarına” yönelik bilgiler verildi. Edindiğimiz bilgilere göre bu çalışmalarda artık sona doğru gelindi.
ahiska-turklerine-vatandaslik
Kasım ayının son haftasında Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan toplantıya ilgili bakanlıklar da katıldı. Bu toplantıda Ahıska Türkleri’ne “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı” hakkı tanınmasına yönelik karar alındı ve “çalışmalara başlansın” talimatı verildi. Yakın bir zamanda bu konu hakkında yetkililerin açıklama yapmasını bekliyoruz.
 
Yakın bir dönemde farklı şehirlerde il valiliklerine bağlı kurulacak komisyonlar aracılığıyla vatandaşlık bekleyen Ahıska Türkleri artık Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olabilecek.
 
Yeni bilgiler edindikçe sizlerle buradan paylaşmaya devam edeceğiz.
 
 

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: alemhaber

4 yorum

 1. Osmanlı Torunlu

  Yorumunuz hakaret içerikli olduğu için yayınlanmamıştır.
  Alem Haber Medya Merkezi

 2. İbrahim Kamalov

  Ahıskalı Türkler Osmanlı topraklarını kendi istekleri ile terk etmiş birileri değiller, onlar özbe öz Osmanlı torunları ve tam türktürler. 1829 da Çar Rusya’sına toprakları ile birlikte savaş tazminatı olarak verilmiştiler.
  Türkiye Vatandaşlığı onların hakkıdır.
  Teşekkürler Türkiye!!!

 3. Biz ahiska turk olarak yabancy oluoruz bolgar,cingene Roman russlar juvish hepisi turk olmish
  Ama biz olamdik
  Yaziklar olsun

 4. Biz sadece kendi hakkımızı istiyoruz… Öz Vatanım’da yabancıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir