Ana Sayfa » Haberler » Dünya » Ruslar Türklerin Peşinde

Ruslar Türklerin Peşinde

Rusya, Türkiye’de enerji alanında yeni bir hamleye hazırlanıyor. Rusya, Türkiye’de 3 ayrı şirketin kontrolündeki 4 doğalgaz santralinin peşine düştü. Rusya’nın, satın alma işlemlerini tamamlarsa Türkiye’ye santrallerde kullanılmak üzere “ucuz” doğalgaz getirmeyi de planladığı belirtildi. Türkiye ile Rusya’nın enerji alanında başta doğalgaz olmak üzere işbirliği derinleşmeye devam ediyor. İki ülke, Rus gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı Doğalgaz Projesi’nin yapımı konusunda anlaştı. Türkiye, anlaşmayla ilgili yasal süreçleri tamamladı.

HANGİ STANTRALLER İLE İLGİLENİYORLAR

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre; Türkiye’ye doğalgaz ihraç eden ve iç piyasada kontrol ettiği şirketler üzerinden bu gazın bir bölümünün ticaretini yapan Rusya, doğalgaz elektrik projeleriyle de yakından ilgileniyor. Ankara’daki güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre Rusya 4 santrale ilgi gösteriyor. Enerji sektörüne yön veren kaynaklar, “Rusya, BİS Enerji’nin Bursa’daki 486 megavatlık santralini, Avrupalı bir enerji devinin yaklaşık 900 megavatlık santralinin, Türk şirketinin de Antalya’daki ve başka bir ildeki santraline ilgi gösteriyor. BİS Enerji’nin, finansal sıkıntıları biliniyor. Ruslar, bu satın alma işlemi için ilgili kamu bankasıyla da görüşüyor” dedi.
 

UCUZ GAZLA ELEKTRİK ÜRETECEK

Ruslar’ın, bu santralleri satın almaları durumunda Türkiye’ye “ucuz” doğalgaz getirmeyi de planladığı belirtiliyor. Bu plan hayata geçirilirse Ruslar, ucuz gazı santrallerde elektriğe çevirecek ve piyasaya daha düşük fiyattan elektrik verecek.

NÜKLEER SANTRALDE İLK ÜNİTE 2023’TE

Türkiye ile Rusya, Mersin-Akkuyu’da yapılacak nükleer santralinde hızla işletmeye alınmasını istiyor. 4 üniteden oluşan santralin ilk ünitesinin, Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümünde devreye alınması hedefleniyor.

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: alemhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir