Ana Sayfa » Haberler » Ahıska Türkleri » İzmir'li Mesih Agara

İzmir'li Mesih Agara

Sosyal Medya toplumsal gelişimin en önemli aracı olacak gibi duruyor bu günlerde. Yaşanan gelişmelerin anlık olarak insanlara aktırılabilmesi büyük bir fırsat insanoğlu için. Tabi bir de işin farklı bir boyutu var. Beyazın arkasına saklanmaya çalışan siyahlarda açıkça ortaya çıkıyor bu mecra sayesinde. Bugün bir örneğini daha gördük bu olayın. Birazdan aşağıda okuyacağınız yazıda İzmir’li Agara’nın DATÜB Başkanına yönelik yıkama-yağlama deyimini nasıl gerçekleştirdiğini göreceksiniz.

20 Eylül 2018 tarihinde DATÜB Rusya Temsilcisi Mansur Allazov, PKK isimli terör örgütünün propagandasına katılmış, 15 Ağustos 1984 tarihli terör saldırısı nedeniyle PKK’lılar tarafından “direniş günü” diye her yıl anılan bu hain olayı kutlamış ve Türkiye’yi Kürt halkına “soykırım” yapmakla suçlamıştı. 28 Ağustos’ta bu olayın görüntüleri bana ulaştı. Görüntüleri izler izlemez konuyla ilgili bir açıklama yaptım ve akşam bir canlı yayın yapacağımı duyurdum. Birileri hemen “DATÜBLERİNİ” kurtarma telaşına girdi. DATÜB eşittir Ziyattin Kassanov denkleminin olduğu yerde kimse değerli olamazdı! Olmadı da.
 
Burhan Özkoşar’ın facebook grubunda yapılan canlı yayına Mansur Allazov ve Fuat Uçar konuk oldular. Üç ismin ortak noktası “DATÜB Rusya Temsilcisi Mansur Allazov’un DATÜB’ü değil Ahıska Türkleri’ni temsilen PKK toplantısına gittiği” yönündeydi. DATÜBLERİ ve Başkomutanları Ziyattin Kassanov’a çamur sıçramasın diye koskoca bir toplumu liğme liğme ettiler. Oysa ki Mansur Allazov, Ziyattin Kassanov tarafından DATÜB Rusya Temsilcisi olarak atanmış ve bu konuda halkın görüşüne başvurulmamıştı!
 
O gün canlı yayında dikkatimi çeken bir diğer konu ise “геноцид (genotsid)” kavramı oldu. DATÜB Rusya Temsilcisi Mansur, Burhan Özkoşar ile yaptığı yayında ısrarla “genotsid dedim ne dedim ki” tarzı sersenişte bulundu. Yani soykırım olayını söz konusu yayında vurgulamaya devam etti. Bu soykırım suçlamasına yönelik ne Burhan Özkoşar’dan ne sekreter Fuat Uçar’dan bir cevap gelmedi. Hani Ahıska Türkleri ile ilgili olsa konu anlardım. Sonuç olarak “kalplerinde bize yönelik sevgi yok” der ve geçerdim. Ama suçlanan Türkiye idi. Bu iki kişi Türkiye’de yetişmiş insanlardı ancak bu konuda tek kelam etmediler. DATÜB Rusya Temsilcisi Mansur’a “soykırım yapmadık” demediler, diyemediler. Çünkü Ziyattin Kassanov tehdit altındaydı. Büyük bir ihanet ortaya çıkmıştı. Tüm bu olaylar yaşanırken İzmir’li Agara bir anda sosyal medyada kendini belli etti. Biz Ahıska Türkleri’nde de gündem çok hızlı değişiyordu.
 
DATÜB’e yakın bazı isimler kınama mesajı yayınlarken bazı isimler hiçbir şey yazmadı DATÜB Temsilcisi Mansur’un PKK’yı öven Türkiye’yi suçlayan sözleri hakkında. Tek bir açıklama yapmayan isimlerden biri ise DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanvekili İbrahim Agara olacaktı.
 
DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanvekili İbrahim Agara, DATÜB Rusya Temsilcisi Mansur’u eleştirmediği gibi hemen DATÜB’ü savunma refleksine geçti. Son yayınladığı mesajda ise Gürcistan Kanunu üzerinden başkanına yönelik yıkama-yağlama deyimini gerçekleştirdi.

Vatan Cemiyeti’nin 50 yılda yapamadığını DATÜB, 5 yılda yapmıştır diyen DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanvekili İbrahim Agara’nın sorduğu soruya cevap verip birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum.
 
1-) Vatan Cemiyeti diye adlandırılan Federasyonlar öncesi dönemde Ahıska Türkleri’ni asimle etmek isteyen birkaç kişi çıkmıştır. Ancak hiçbir zaman bu gerçekleşmemiştir. DATÜB döneminde yayınlanan DATÜB 1. Deklarasyonu ile Gürcistan’ın bütün şartları kabul edilmiş, Ahıska Türkleri tarihi vatanlarından uzaklaştırılmıştır. DATÜB’e göre Ahıska Türkleri’nin vatanı Ahıska değil Gürcistan’dır. Gürcistan’ın yıllardır “sizi Ahıska’ya değil Ahıska dışında ki Gürcistan’ın diğer bölgelerine kabul ederiz” sözü DATÜB 1. Deklarasyonu ile kabul edilmiştir.
2-) DATÜB’e göre Ahıska Türkeri, Gürcistan’ın yerli halkıdır. Yani Gürcistan’ın yıllardır dediği “siz Türk değil Gürcüsünüz” sözleri DATÜB tarafından onaylanmıştır. Zira DATÜB yayınlamış olduğu birinci deklarasyonunda “… orada Gürcistan’ın köklü ve yerli halkı olarak onurlu yaşama kavuştuktan sonra …” ifadelerine yer vermiştir.
3-) DATÜB’e göre Ahıska Türkleri, Gürcistan’ın çıkarlarına çalışacaktır. Zaten yıllardır önce Sovyetler Birliği sonrasında ise Gürcistan, Ahıska Türkleri’ni Türkiye’ye karşı casusluk faaliyetlerinde kullanmak için çalışmalar yapmıştır. Vatan Cemiyeti döneminde başarılı olamayan Sovyetler Birliği ve Gürcistan, DATÜB döneminde başarılı olmuştur. Zira bu konuda da DATÜB’ün 1. Deklarasyonunda ifadeler yer almaktadır. Ayrıca DATÜB Bursa Temsilcisi Paşa Alihan’ın “DATÜB’ün içinde Gürcü Ajanları var” ifadeleri hala DATÜB tarafından reddedilmemiş bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.
 
Buna benzer bir çok örnek vardır. Sonuç olarak DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanvekili İbrahim Agara’nın sözleri doğrudur. Vatan Cemiyeti’nin 50 yıllık döneminde Ahıska Türkleri’ne ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmayan ihanet, DATÜB döneminde yapılmıştır. Gelelim sormuş olduğu soruya yönelik tarihi cevaba! DATÜB Türkiye İcra Komitesi Başkanvekili İbrahim Agara, “2007 yılında Gürcistan’ın çıkarmış olduğu kanunu imzalayan Vatan Cemiyeti yöneticileri nerede?” demiş.
 
O dönem o ihanete imza atan isimler DATÜB’ün içindedir. Etrafına baksın. 2014 yılında DATÜB’ün ikinci kongresine bizzat Ziyattin Kassanov tarafından davet edilen Süleyman Barbakadze’yi unuttu mu? O ihanete imza atan isim Süleyman Barbakadze ile DATÜB yakın ilişki içerisinde değil midir? İhanetin karşısında duran Cavit Aliyev ve ekibine karşı Süleyman Barbakadze’yi kullanmadınız mı?
 
Ve asıl sorulması gereken soru ile yazımızı noktalayalım.
Kurtlar Vadisi isimli dizide (2004-2006 yıllarında) İbrahim Ahıskalı diye bir karakter vardı. O dönemlerde İbrahim Agara, Ahıska Türkleri adını taşıyan hem bir dernekte hem de bir federasyonda yöneticiydi. Bu olay hakkında ne yaptı? Kurtlar Vadisi isimli dizinin yapımcılarına neden tepki göstermedi? Basına neden olayı kınayan bir açıklama yapmadı?

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: nebeta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir