Ana Sayfa » Haberler » Ahıska Türkleri » Karanlıkta Kalmış Başarı

Karanlıkta Kalmış Başarı

2010 yılının Ekim ayı bitmek üzereydi. O günlerde edindiğim yeni bir alışkanlığı gündelik rutin bir işmiş gibi tekrarlıyordum yine. Google isimli arama motorunun “Haberler” isimli özel arama panelinde Ahıska Türkleri ile ilgili haberleri aramıştım. Bir kaç haberde dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın fotoğraflarını gördüm. Bu haberlerden birinin başlığına tıklayıp satırları okumaya başladığımda ise farklı duygulara doğru bir yolculuğa çıktım.

18 Ekim’de ABD Başkanı Barack Obama’nın ev sahipliğinde Beyaz Saray’da bir bilim fuarı düzenlenir. Matematik ve mühendislik alanında ABD genelinde yapılan elemeleri geçen en başarılı projeler bu fuara katılır. Yeshilist isimli projede mühendislik alanında ki başarısı nedeniyle bilim fuarına davet edilir. Proje, olası bir depremde evlerini kaybeden insanların uzun vadeli yerleşim alanı ihtiyacını karşılayacak “Yeshilist” sanal kentinin dijital versiyonu ve üç boyutlu maketini içermektedir. Projeyi hazırlayan isimlerden biri ise Madina Khurishanova’dır.

Madina Khurishanova ve Arkadaşları
Beyaz Saray’da düzenlenen bilim fuarında ABD Başkanı Barack Obama ile tanışma fırsatı bulan Madina henüz daha bir çocuktur. Ahıskalı bir Türk olan Madina, Rusya’da doğmuş, sonrasında ise ailesi ile birlikte ABD’ye göç etmiştir. Hazırlamış olduğu projede ki başarısı sayesinde ABD Başkanı Barack Obama ile görüşme fırsatı bulmuş olan Madina, bir haber ajansına verdiği demeçte şu ifadeleri kullanır;
“Türküm ama bugüne kadar hiç Türkiye’ye gidemedim. Bir gün mutlaka gideceğim”
Madina Khurishanova, arkadaşları ve ABD Başkanı Barack Obama. Beyaz Saray
Türkiye ile resmi bir bağı olmayan, Türkiye’ye daha önce hiç gitmemiş bir insanın basına verdiği demeçte kullandığı ilk cümle. Çoğu insanı hayrete düşürecek bir terim. Ancak biz Ahıska Türkleri bu tür demeçleri duymaya alışığız. 1921’de vatan topraklarından koparılan Ahıska’nın Türkleri, SSCB coğrafyasında yaşamış olduğu soykırımlara rağmen vatan bildikleri Türkiye’yi hep bir umut ışığı olarak görmüştür. Toplumsal olarak yaşadıkları baskı, dışlanma gibi gayri insani davranışlara maruz kalan bu Türkler, yaşadıkları acılar nedeniyle bir çok farklı coğrafyaya zorunlu olarak göç etmek durumunda kalmış ancak Türkiye’ye olan sevdalarından hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Ahıska Türkleri’ni azıcık tanıyan insanlar onların Türkiye’ye olan gönül bağını da sevdasını da iyi bilir. ABD’de hazırladığı proje ile önemli bir başarıya imza atan Madina, henüz bir çocuk olmasına rağmen verdiği ilk röportajda Türkiye’ye olan hasretine değiniyor. Peki bu Madina’ya ne oldu?
Madina ve Türk Bayraklı kepi
Madina üniversiteden mezun oldu. Çocukluk yıllarından uzak bir genç kız olsa da çocukluk sevdasından vazgeçmiş değil. Mezuniyet töreninde giydiği kepin üstüne ay yıldızlı Türk Bayrağı’nı işleyip, Türkiye’ye olan sevgisini de gönül bağını da belli eden bir genç kız. Kendisiyle iletişime geçtim. Üniversiteyi bitirdiği için kendisini tebrik edip, bundan sonra ki hayatında başarılar dilerken ona olan güvenimden bahsettim. Eğitimin öneminden bahsetmeyi düşünüyordum ki beni şaşırtmayan bir cümle ile karşılaştım. Yıllar önce yakaladığı başarının bir tesadüf olmadığını kanıtlar nitelikte cümlelerdi Madina’nın söyledikleri;
“Teşekkür ederim. Çok şükür okulum bitti. Seneye de Yüksek Lisans yapacağım. Bir sene içerisinde hızlandırılmış sistemle Yüksek Lisansımı bitirmeyi düşünüyorum. İnşallah Ahıska Türkleri içerisinde okuyanlar, okumak isteyenler ve okuyanın değerini bilenler çoğalır”
Eğitime önem veren, kitapları seven herkeste hayranlık uyandıracak kadar güzel bir cümle. Peki biz Ahıska Türkleri olarak şu an hangi aşamadayız? Madina kurmuş olduğu cümlede toplumu üç farklı gruba bölüyordu. Birinci grup eğitim hayatına devam edenlerdi. İkinci grup eğitim hayatına devam etmek isteyenlerdi. Üçüncü grup ise en önemlisiydi. İnsanların eğitim hayatına önem verenler!
Madina Khurishanova ve ailesi.
Belki beş on sene sonra yukarıda yazdıklarımın bir kıymeti kalmayacak. Madina’dan daha başarılı isimler çıkacak belki. Bu isimler sadece bizleri değil bütün Türk Dünyası’nı gururlandıracak başarılara imza atacak belki. Ancak şu bir gerçek ki o başarılı gençlerin yol göstericisi Madina olacak. Madina, sürgünün dördüncü kuşağı diye adlandırabileceğimiz Ahıska Türkleri jenerasyonuna mensup bir isim olmasına rağmen elinde taşımış olduğu eğitim meşalesi ile başta ben olmak üzere herkese örnek bir isim. Madina gibi isimlerin Ahıska Türkleri içerisinde çoğalarak artması elbette ki yıllardır arzuladığım bir şey. Ancak Madina gibi insanların eğitim hayatına önem veren, onları her anlamda destekleyen, motive eden ve onlara inanan bir topluma sahip olmaksa en büyük hayalim. Başta kız çocuklarımız olmak üzere geleceğimiz olacak nesillerin eğitimine önem veren, onları destekleyen bir toplum olduğumuzu düşünsenize… Neler başarırız değil mi?
Yazıyı, Madina’nın yıllar önce basına verdiği demeçte ki bir cümle ile bitirmek istiyorum; Beyaz Saray’a gittikten sonra çalışırsak ve inanırsak başaramayacağımız bir şey olmadığını anladım!

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: nebeta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir