Ana Sayfa » Haberler » Dünya » İstiklal Caddesindeki patlama dünya basınında

İstiklal Caddesindeki patlama dünya basınında

Independent: İstanbul’daki turist merkezi İstiklal Caddesi’nde intihar saldırısında en az 4 kişi öldü
İstanbul’un popüler turist merkezinde meydana elen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti. Türk medyası İstiklal Caddesi’ndeki patlamada birkaç kişinin yaralandığını ve yaralı sayısının da artabileceğini bildirdi.

İstiklal Caddesinde Patlama

BBC News: İstanbul’un turist merkezinde patlama
İstanbul’un en büyük turist merkezinde meydana gelen intihar saldırısında en az 4 kişi öldü. 20′ye yakın kişinin de yaralandığı kaydedildi. Özellikle hafta sonları İstiklal Caddesi’nin yoğun olduğu biliniyor.

 

Guardian: İstiklal bombalı saldırı ile sarsıldı
İstanbul’un en popüler turist bölgesinde meydana gelen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

 

Sky News: İstanbul’daki bombalı patlamada 4 kişi öldü
İstanbul’un popüler alışveriş bölgesindeki intihar saldırısında 4 kişi hayatını kaybetti. Doğan Haber Ajansı, yaralılar arasında İsrail vatandaşlarının da olduğunu bildirdi.

 

Daily Mail: İstanbul’un popüler alışveriş bölgesindeki patlamada en az 4 kişi öldü
İstanbul’un turistik alanını hedef alan intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

 

Patlama Alman basınında flaş haber olarak verildi. Patlamaya ilişkin ilk haberler şöyle:

 

Spiegel Online: İstanbul’da patlama- Ölü ve yaralı haberleri geliyor
“İstanbul’un sevilen alışveriş caddesinde patlama meydana geldi. İki ölü, çok sayıda yaralı haberleri geliyor. Doğan Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre üç ölü 10 yaralı var.”

 

Bild Online: Ölü ve yaralılar var-İstanbul’un alışveriş caddesinde patlama
“Cumartesi sabahı meydana gelen patlama İstanbul’un sevilen alışveriş caddesini sarstı. CNN Türk’e göre 2 ölü 7 yaralı var. Bir canlı bombanın kendisiyle birlikte bir kişiyi daha ölüme sürüklediği belirtiliyor. Türkiye’de durum aylardır gergin. Terör ihtimaline karşı İstanbul’daki Alman Başkonsolosluğu, Ankara’daki Büyükelçilik ve Alman okulları Perşembe ve Cuma günü kapalı kalmıştı.”

 

Zeit Online: İstanbul’daki patlamada ölüler var
“İstanbul’un alışveriş caddesi İstiklal’de patlama meydana geldi. Basında yer alan ilk bilgilere göre iki ölü 7 yaralı bulunuyor. DHA canlı bomba saldırı olduğunu belirtiyor. Geçen Pazar günü Ankara’da meydana gelen patlamada 37 kişi hayatını kaybetmiş, saldırıyı PKK’ya yakın bir grup üstlenmişti.”

 

Deutsche Welle: İstanbul’daki patlamada ölüler var
“Türk metropolünü sevilen alışveriş caddesinde meydana patlama sarstı. CNN Türk saldırının canlı bomba olduğunu duyurdu. İki kişinin öldüğü belirtiliyor. Patlama Avrupa yakasındaTaksim Meydanı’nın yakında bulunan İstiklal Caddesi’nde gerçekleşti. Geçen Pazar günü Ankara’da meydana gelen patlamada 37 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıyı PKK’dan kopan bir grup üstlenmişti.”

 

ALMAN TELEVİZYONLARI PATLAMAYA GENİŞ YER VERDİ
İstanbul İstiklal caddesi yakınlarında bu sabah yaşanan patlama Alman televizyon kanalarında ilk haber olarak veriliyor. Başta n-tv, N 24 haber kanalları canlı yayınlarla İstanbul’a bağlandı. Olay yerinden görüntüler ve İstanbul’da yaşayan Alman gazetecilerden bilgiler aktarıldı. Diğer tv. kanalları saldırıyı alt yazılarla duyuruyor. Haber kanalları Beyoğlu semti ve Taksim’i İstanbul’un can damarı alışveriş, eğlence merkezi olarak tanıttı. Gezi olaylarıyla isminden söz ettiren Taksim ve Beyoğlu’nun yayalara kapatıldığı güvenlik güçlerin kontrolünde olduğu bildirildi. Taksim meydanına yakın olan Gümüşsuyu’nda İstanbul Başkonsolosluğu ve Alman okul ve kuruluşların önceden kapatılmasın istihbarat ihbarların doğru olduğunu gösterdiği ima edildi. Ölü sayısın 5′e, yaralıların 20′ye çıkmasının terörün Ankara’dan sonra İstanbul’u hedef almasının herkesi tedirgin ettiği bildirildi. Devamlı polis helikopterinin olay yerinde seyrettiği, çok sayıda ambulansların olay yerine gittiği yinelendi. Terör saldırısının büyük ihtimalle İslamcı akımdan geldiği IŞİD olabileceği söylendi. Terör saldırılarını başta PKK ve aşırı sol görüşlü örgütlerin bu tür saldırılarla Türkiye’de gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Alem Haber

Alem Haber içerik botudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir