Kırgızistan’da Neler Oluyor?

Kırgızistan’da milletvekili seçimlerinin sonuçlarının ardından seçim sonuçlarını protesto etmek için meydanlara çıkan protestocular eski Cumhurbaşkanı Atambayev'İ hapisten çıkartırken, gösterilerde FETÖ parmağının olduğuna dikkat çekiliyor.

Kırgızistan’da 4 Ekim’de yapılan milletvekili seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından seçim barajını geçemeyen parti üyeleri, seçim sonuçlarını protesto etmek için dün başkent Bişkek’teki Ala Too Meydanı’nda toplandı.

Protestocular, Kırgızistan’ın eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in kaldığı hapishaneyi basarak onu içerden çıkardılar.

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ KIRGIZİSTAN’DA OLDUKÇA GÜÇLÜ 

FETÖ terör örgütünün oldukça güçlü olduğu bilindiği Kırgızistan’ı sahipleneli çok uzun zaman oldu. FETÖ, 2010 senesinin 7 Nisan’ındaki darbe girişiminde bulunmuş ve o zamanda iktidarda olan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyevin gitmesine sebep oldu. Yine aynı sene 10 Haziran’da yaşanan olaylarda yüzlerce insanın ölümüne yol açtılar.

İLK DARBE TATBİKATI KIRGIZİSTAN’DA YAPILDI

Aslında Fetullahçı terör örgütünün hedefi Türkiye Cumhuriyeti’ydi. 2016 senesinin 15 Temmuz’unda girişilen hain darbe girişiminin ilk deneme tatbikatı Kırgızistan’da gerçekleştirilmiş ve ilk menfur saldırılarını orada sınadı.

FETÖ KIRGIZİSTAN’DA HÂL ETKİN VAZİYETTE

Kırgızistan yapılanan FETÖ örgütü, Türkiye’de gerçekleştirmeye çalıştığı 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra hâlâ bu ülkede oldukça etkin vaziyette. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016 yılında Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i uyarmış ve okullarını kapatması çağrısında bulundu. Ancak Atambayev bu uyarıları dikkate almadı. Atambayev’den sonra göreve gelen şimdi Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’da yine FETÖ okullarını görmezden geldi.

FETÖ OKULLARININ ADI DEĞİŞTİRİLDİ “SAPAT” OLDU 

2016 senesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarıları sonrasında Kırgızistan hükümeti FETÖ okullarını kapatmamış aksine koruma altına aldı. FETÖ terör örgütünün okullarının adı ise değiştirildi ve “SAPAT” ismi konuldu. SAPAT’ın anlamı ise “Kalite” anlamına gelmektedir.

686 KİŞİ YARALANDI 1 KİŞİ ÖLDÜ 

Son olarak gösterilerde 686 kişi yaralandı, onlardan 164 hastanelerde tedavi görüyor, 19 yaşındaki genç Kırgızistan Davlat Milli Hastanesinde vefat etti.

CUMHURBAŞKANI CEENBEKOV: BU BİR DARBE GİRİŞİMİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, yaşanan olaylardan sonra, bunun önceden planlanmış bir darbe girişimi olduğunu söyledi. Ceenbekov, muhalefet vekilleriyle görüşmeye hazır olduğunu da belirtti. Kırgızistan Yüksek Seçim Kurulu ise protesto gösterileri sonrası parlamento seçimlerini iptal ettiğini duyurdu.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir