Kırgızistan’da seçim sonuçlarını protesto eden göstericiler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı işgal etti

Kırgızistan'da 4 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen milletvekili seçim sonuçları, yüzde 7 barajını geçemediği bildirilen 12 parti taraftarı tarafından protesto edildi. Göstericiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı işgal ederken, eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev cezaevinden kaçırıldı. Gösterilerde 1 kişi hayatını kaybetti, 590 kişi yaralandı.

Kırgızistan’da gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinin yankıları sürmeye devam ediyor. Pazar günü gerçekleştirilen seçimler sonrası yüzde 7 olan seçim barajını 12 partinin geçemediği bildirildi. Bunun üzerine bahsi geçen partilere üye kişiler seçimin iptal edilmesi için başkent Bişkek’te bulunan Alo-Too Meydanı’nda protesto gösterisi düzenledi.

Polis, sayıları 5 binden fazla olduğu belirtilen göstericileri dağıtmak için gaz ve ses bombası kullandı. Taş ve sopalarla, belediyeye ait itfaiye ve çöp kamyonunu polislerin üzerine süren göstericiler, polisin geri çekilmesini fırsat bilerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve içerisinde yer alan parlamentoyu işgal etti.

SİYASİ MAHKUMLARIN OLDUĞU CEZAEVİNE GİDİLDİ

Göstericilerin bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kalmaya devam ederken, diğerleri Ala-Too Meydanı ve siyasi mahkumların kaldığı cezaevine doğru hareket etti. Ayrıca, göstericiler burada eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i cezaevinden kaçırdı.

“CUMHURBAŞKANI SARAYI’NI ALDIK”

Ala-Too Meydanı’ndaki göstericiler hoparlörlerden “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı aldık” ve “Almazbek Atambayev ve Sadır Caparov serbest bırakılmalıdır” şeklinde anonslar ve kutlama yapıyor. Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Tolganay Stamaliyeva, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un Bişkek’te olduğunu bildirdi.

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Olayla ilgili olarak yapılan açıklamalarda 1 kişinin hayatını kaybettiği, 590 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu