Ahıska TürkleriHaberlerKöşe YazısıManşetTürkiye

Laik Dil

Gazetecilik tanımı yıllardır ilgimi çekmiştir. İnsan kalemi neden alır eline? Ya da daha sükse bir giriş yapayım. İnsan neden daktilo başına geçer?
 
Yıllardır “gazetecilik” adı altında yazılanları okur dururum. Özellikle son dönemde kitaplarda ziyade köşe yazıları hayatımda daha çok yer işgal etmeye başladı. Gazetecilik adı altında insanların geçmişe nasıl dil uzattıklarına şahit oldum. Sonuncusunu da dilipak bir isim yaptı. Artık şu tekpartili dönem kelimesini bir kenara bıraksak ve gerçekleri yazsak. Masumiyet rolüne bürünmüş kalemlerin yerine günümüz problemlerini gören cümleler sarf etsek.
laik dil
Kabataş’ta izlenen videoları hatırlarsınız. O konulara girip yalan çarkının büyülü rüyasında gezinti yapmak istemiyorum. Gazetecilik böyle bir meslek olmamalı. Yıllar önce Can Dündar’ı da eleştirmiştim. Ermeni kökenli bir ismi allayıp pullayıp överken Ahıska doğumlu olduğundan bahsetmişti. Tesadüf yazısında Ahıska’ya dair hiçbir şey yoktu. Ermeni Diasporası’nın Ahıska’yı tabiri caizse işgalinden bahsetmemişti. Sonra Nagehan Alçı çıktı mercek denen defterime. Atatürk’le yarım kalan hesaplamasını tamamlamak için elinden geleni yapmıştı. Arada farklı isimlerde geldi. Şimdi de dilipak bir isim olan Abdurrahman geldi. Sahi nedir bu geçmişle olan hesap? Laiklik kavramını neden dinsizlik olarak vurgularsınız? Yazısında Fransa’dan bahsetmiş dilipak Abdurrahman. Ben de Ahıska’dan bahsedeyim. Hani Kars İslam Cumhuriyeti’ni anlatırken adımızı hatırlayıp yazma lütfunda bulunmuş ya. Belki bilmek ister.
 
Farklı bir coğrafya Ahıska. Kaybedilmeden önce kendi bağrından Ali Haydar Efendi gibi bir İslam Alimini de çıkaran, Ömer Faik gibi bir Türkçü Aydını da çıkaran bir coğrafya. Üstelik bu iki ismi aynı yüzyılda çıkaran bir coğrafya. Yıllarca unutulmuş, hatırlanmamış, karanlıkta bekletilmiş bir coğrafya. Aslında araştırsa dilipak Abdurrahman birazcık Ahıska’yı belki tekpartili döneme gönderme yapacak kadar bilgi sahibi olur. Nasıl verdiniz Ahıska’yı diye yazar? Belki gerçekleri görür Kemal Atatürk’ün değil Kazım Karabekir’in bir hatası olduğunu anlar. Ama mesele Ahıska değil. Mesele Kars İslam Cumhuriyeti’de değil. Mesele tekpartili döneme gönderme. Mesele yukarıya bir selam söyleme.
 
Laikliği tanımlarken kilise ile kral arasında ki ilişkiyi düzenler bize ne laiklikten diyen zihniyetin, bir gazete de bir internet sitesinde yazı yazması ise ayrı bir hadise. Yok gazeteyi ve interneti bizler bulmadık ki. Onu bulanlarda o Hristiyanlar!
 
Bir de şu hanedan meselesi var. Önce ecdad kavramı ile bir gönül okşandı. Muhteşem Yüzyıl’ın televizyonda yayınlandığı dönemdi. Hürrem Sultan öyle mi giyinir diye bir nağra vardı “gazetecilik” yapan kesimde. Sonra Londra’da Sn. Başbakan Davutoğlu ile Osmanlı Hanedanının günümüz temsilcileri bir araya geldi. Bir de baktık ki Hürrem Sultan’ın torunları Muhteşem Yüzyıl’da ki Hürrem gibi giyiniyor türban takmıyor. Sonra da maaş sözcükleri yükseldi. Maaşa bağlansın sözcükleri. Dilipak, kalbi temiz Abdurrahman’da desteklemiş yazısında bu olayı. İyi de o hanedan mensuplarının ülkemizde yaşayan insanlardan üstünlüğü ne? Neden maaş bağlanıyor? Bu devlet sahipsizlere sahip çıkan, mazlumların sesi olan bir devlet. Bu sözler bizzat Sn. Cumhurbaşkanı’nın sözleri. Anlayacağın devletin kanatları altına girmen için hanedana mensup olman değil, mazlum olman gerek. Oligarşik yönetimlere olan özlemlerin başka ülkelerde telafi edilmesi dileğimle…
 
Esen kalın “gazetecilik” dünyası.
 
Not: Tek parti diye yazılan kavramı bilerek tekparti diye bitişik bir şekilde yazdım. Belki arada ki bağdan kendine bir şeyler çıkarabilecek zihinler kalmıştır.
Ek: Ahıska Coğrafyasını kalemine dolayan insanların Ahıskalı Türklere yapılan zulmü de kalemlerine dolaması, daktilo tuşlarını sarsıntıya uğratması beklentimizdir. Bizi siyasi malzeme yapmayın.
Tavsiye: İyi niyetli çaba içerisinde olalım. Olumlu şeyleri görmeye çalışalım. Belki de iki taraf olarak ta böyle bakabildiğimiz sürece ülke olarak rahat bir nefes alabiliriz. Örnek için tıklayınız.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir