Ne kadar? Nereye kadar?

Daha önce aynı 3-4 defa daha değindiğim bir konu hakkında yazacağım bugün. İnternetin faydaları kadar zararları da var. Son yıllarda özellikle internet medyasında Ahıska Türkleri’ne yönelik konularda bir artış söz konusu. Bu artış maalesef bizi sadece internetin faydaları ile değil zararları ile de tanıştırıyor. 15 Kasım, Kıpçak Türkleri, Iğdır’a yerleştirilen Ahıska Türkleri v.s. gibi konuları daha önce bu köşede işlemiştim. Bugün biraz daha farklı bir konuya değinmek istiyorum. Bizden olmayan bir konuya.

1999 yıllarında Sedat Kapanoğlu isimli genç bir girişimci sourtimes.org isimli bir internet sitesinin bir parçası olarak Ekşi Sözlüğü kurar. Kutsal bilgi kaynağı isimli slogana sahip Ekşi Sözlük zamanla öyle ilgi odağı haline gelir ki bu girişimin esas parçası görevini üstlenir. Onbinlerce yazarla, milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Ara sıra baktığım ve zaman geçirdiğim sitelerden biri. Bugün yine girmiş sitede entry’leri okuyordum. Sonra bir anda Ahıska Türkleri ile ilgili başlığa bakmak geldi aklıma. Bir kaç gün önce bir koruma polisinin şüpheli ölümü ve bu koruma polisinin sevgilisinin Ahıska Türkü olması “Rus Ruleti” başlığıyla bir çok haber sitesinde yayınlanmıştı. Üzücü bir olaydı bu. Acaba bu olayla ilgili yazılan bir şey var mı diye merak ettim. Bu konuyla ilgili bir bilgi girilmemişti ancak çok daha garip bir ifade ile karşılaştım.
 
Krasnoya rumuzlu bir uyanık tarafından bir ileti girilmişti sitede. İletide “ahıska türklerinin sovyet sosyalizmini övmesi” adıyla inceden sosyalist mesajlar vererek milliyetçi cephe eleştiriliyor ve bu eleştiri de Ahıska Türkleri’de harcanıyordu. Daha öncede (07.09.2010 tarihli yazı) soL isimli haber sitesinde Kıvılcım Çağla isimli bir kişi sol ideolojinin propagandası yapma adına Ahıska Türkleri’ni harcamıştı. Kıvılcım Çağla isimli şahıs aklınca empati kurmuş ve kendini Stalin’den tutunda Sovyet Generallere kadar herkesin yerine koymuştu. Ama aynı Kıvılcım nedense kendini acılarla dolu bir Ahıskalı çocuğun yerine koyamamıştı. Ekşi Sözlük’te ki “krasnoya” rumuzlu uyanığın yaptığı da buna benzer bir şey. (Aslında benim sol ideolojiye sempati besleyen kişilerle bir problemim yok. Lakin mensubu olduğum toplumun, farklı yalanlar ile bir ideolojinin kurbanı edilmesine karşı çıkmak ve bu konuda ki bilgi kirliliğini gidermek sadece benim değil her Ahıskalı Türk’ün en önemli görevlerinden biridir.) Krasnoya rumuzlu uyanık tarafından yazılan entry aşağıda ki gibidir.

sosyalist düzenin “mağdurları” olarak milliyetçiler tarafından anlatılan örnekler aslında aynı zamanda ondan daha ziyade mutlu olan insanlardır ve milliyetçilerin kara propagandası, yalanları artık çürümektedir. çürümüş yalanlardan biri de ahıska türkleri ile ilgili olan yalanlardı.
bakınız türkiye’nin turancılık politikası yüzünden stalin tarafından 1949 yılında gürcistan ssc topraklarından kırgızistan ssc’ye sürgün edilen ahıska türkleri (evet milliyetçilerin istismar ettiği sürgünler) sosyalist sistemden memnun olduklarını nasıl anlatıyorlar:
https://www.youtube.com/watch?v=0ncl34vZ99s#t=27m48s

Krasnoya tüm bunları yazdıktan sonra yorumunun en altına da tezini haklı çıkarma adına Banu Avar tarafından hazırlanmış bir programdan kesite ait link paylaşmış. Kırgızistan’da Türkçe konuşan birinin Sovyet Rejimi’ni övdüğü videoda açık bir şekilde görülüyor. Aslında bir insanın herhangi bir rejimden memnun kalması doğal bir olaydır. Herkes farklı ideolojileri benimseyebilir. Hatta bu ideolojilere sahip bireyler siyasal arenada destekledikleri partinin galip gelmesi için oy bile kullanırlar. Bunda bir problem yok. Problem videonun sunuluş biçiminde. Krasnoya isimli rumuz sahibi kullanıcının paylaştığı linke tıklayınca video 27. dakika 48. saniyeden başlıyor. Peki ya gerçek? 24. dakika 18. saniyeden izlemeye başlarsanız videoyu işler değişiyor. İşte o değişen işlere yönelik gerçek ise aşağıda ki videoda mevcut.
Batum’dan sürgün edilen Müslümanlar ile Ahıska’dan sürgün edilen Türkler arasında ki farkı bilmeyen “krasnoya” rumuzlu uyanık bu kez baltayı taşa vurdu ancak ortaya bir bilgi kirliliği bıraktı. Bu bilgi kirlilikleri bizlere o kadar büyük zararlar veriyor ki yıllar sonra bile bu zararları gidermek mümkün olmuyor. Temennim artık Ahıska Türkleri’ne yönelik bu tür “ucuz” saldırıların yaşanmaması.
 
Ek Bilgi: Geçtiğimiz günlerde Ahıska Türkleri üzerine yayın yapan bir internet sitesinde de “DATÜB’e Teşekkür” adıyla bir yazı yayınlandı. Yazıda Dünya Ahıska Türkleri Birliği isimli sivil toplum örgütünün Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulduğu dile getirilerek iddia edilmişti. Söz konusu sivil toplum örgütünün hangi kurum ve kişiler tarafından kurulduğu DATÜB’ün tüzüğünde yer alıyor. DATÜB, Kazakistan ve Kırgızistan’da faaliyet gösteren 2 adet Ahıska Türkleri Derneği ve yaklaşık bir düzine Ahıskalı Türk tarafından kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Ayrıntılı bilgi için DATÜB’e başvuru yapabilirler.
 
 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu