Manşet

Neymiş Be Atatürk

Son dönemlerde herkes Atatürk üzerinden oynuyor. Siyasetçilerden film yapımcılarına, reklamcılardan yazarlara aklınıza gelebilecek herkes Atatürk üzerinden geçiniyor. Neymiş be Atatürk.
Bildiğiniz gibi son dönemlerde ilk tartışma Mustafa filmi ile başladı. Can Dündar’ın yazıp yönettiği filmde Atatürk’ün bilmediğimiz özelliklerini öğrenmiştik hani. Aaa demiştik karanlıktan da korkuyormuş. Halbuki Platon değil midir ki M.Ö. 427’de bu konu hakkında mükemmel bir özdeyişi ortaya çıkaran. “Karanlıktan korkan bir çocuğu hoş görebiliriz, yaşamda ki asıl trajedi yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.” Can Dündar nasıl olmuşta bu konuyu atlamış. Yoksa atlamak mı istemiş. Gerçi daha önce de şöyle bir olay geçmişti. Şimdi konuyu dağıtmamak için yazmıyorum ama linki veriyorum. Lütfen yazıyı okuduktan sonra en altta ki linke tıklayın ve diğer hatasına da bakın. Yorumunuzu ondan sonra yapın. Mustafa filmi keşke bununla bitse. Neymiş efendim içki ve sigara içermiş. Yalnızlıktan korkarmış. Hadi canım. Birincisi Atatürk’ün içki ya da sigara içmesi kendini bağlayan bir konudur. Hiçbir zaman ayyaş olmayan ve sarhoş bir kafa ile kararlar almayan bir insanın içki ya da sigara içmesinde ne sakınca var acaba? Sanki kararları sorgulatılmak isteniyor yıllardır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kaçta kaçı içki ya da sigara kullanmıyor acaba? Ya da Can Dündar. O içki veya sigara kullanıyor mu acaba? Gelelim diğer bir konuya. Yalnızlık meselesine! Atatürk halkı ile özdeşleşebilen ender liderlerden biri. Çocukla çocuk olan, büyükle büyük olan, kimi zaman Avrupai şartlarda yetişmiş asil bir beyfendi, kimi zaman Türk Kültürüne bağlı bir Anadolu insanı. Etrafından eksik olmayan Öğretmenler, Öğrenciler, Bürokratlar, Siyasetçiler, Milletvekilleri, Askerler ve Türk Halkına rağmen nasıl yalnız kalabiliyor acaba? Film hakkında yazılacak çok şey var ya konu uzayacak.
 
Son dönemlerde onun hakkında çok kitaplar çıkmaya da başladı. Hatta bazılarında saçma sapan bilgiler de yer alıyor. Bazıları hatalar üzerine kurulu. Bazıları ise tamamen hayal ürünü. Neymiş efendim gizli bir örgüt Atatürk’ü görevlendiriyor. Haydi git ülkeyi kurtar diye. Kitabı bir okusanız neler var neler? Sanki Atatürk hiçbir şey bilmiyor da bu adamlar onu kukla gibi kullanıp ülkeyi kurtarıyor. Atatürk cahil ya. Adamlar ülkeyi kurtarmak için onu piyon gibi kullanıyorlar. Marifet örgütte yani Atatürk ve özdeşleştiği Türk Halkında değil. Kitaba göre öyle. Ama ya gerçek? Size kısa bir cevap vereyim. Tarihte bir çok tez çürütüldü günümüz de ama nedense hala Atatürk’ün ortaya attığı tezler çürütülemedi. Böylesine dahi bir insanı nasıl olur da bu kadar karaktersiz diye anlatırlar şaşıyorum valla.
Bize Atatürk’ün ne yediği yada kimi sevdiği lazım değil. Bize Atatürk’ün gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmek istediği şeyler lazım. Bize gerçek anlamda Atatürkçü insanlar lazım. Kimse Atatürk’ü sevmek zorunda değil. Lakin herkes Atatürk’e saygı göstermek zorunda. Birincisi o Türk Halkının ölümsüz lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük Kurucusudur. İkincisi ve daha önemlisi ise o da bir insandır!
Veda filminde güzel bir sahne var. Atatürk gençlik yaşlarında. Çocuklarla bir oyun oynuyorlar. İkili gruba ayrılıyorlar. Bir taraf Selanik’i almaya gelen düşman askeri. Atatürk’ün tarafı ise Selanik’i savunan Türk Askeri. Türk Askerlerini temsil eden takımın komutanı Atatürk. Öylesine dahice bir yolla hiç kayıp dahi vermeden oyunu alıyor ki şaşırırsınız. Ortaokul-lise çağlarında bir çocuk yapıyor bunu. Hani o karanlıktan korkan çocuk var ya işte o yapıyor.
Soz sözüm Atatürk’ü tanımak isteyenler Türkiye Cumhuriyeti’ne baksın. Başka bir şeye gerek yok.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir