Objektif ve Doğru Olan

Ahıska Medyası denince akla ilk ne geliyor bilmiyorum gerçekten. Kimisi dergilerden, kimisi gazetelerden söz ediyor. Çoğunluğu ise internet sitelerini belirtiyor medya olarak. Bunların içinde bir kaç internet sitesi ayrı bir kategoride duruyor. Bunlardan biri de aylar önce bir yazısında kendini “doğru ve objektif” olarak Ajans Ahıska!
objektif-ve-dogru-olan
Bu yazıyı yazma amacım bir intikam güdüsü ile hareket ettiğimden değil. Çünkü intikam güdüsü ile hareket etsem geçen süreç içerisinde yapılan onca hatayı değerlendirir bugüne kadar bir cevap verirdim kendisine. Bu yazıyı yazma amacım kimilerine göre “had bildirme” olarak değerlendirilse de sadece ve sadece “yol gösterme” adınadır. Zaten aksi bir amacım olsa “Ajans Ahıska Yalanı” diye bir başlık atardım.
 
Ajans Ahıska bu mecrada yeni bir site. Bazı hatalar yapması doğal karşılanması gereken bir site. İlla ki hatalar yapacak. Bizlerde yapıyoruz zaten bu hataları yıllardır yayında olmamıza rağmen. Ancak insanların sözlerine kilit vurma, eklemeler yapma ya da değiştirme bizim yaptığımız şey değil. Ajans Ahıska’nın da yaptığı şey olmamalı!
ajans-ahiska-yalani
Aylar önce bunu bana karşı yaptığı için sessizce aramızda halletmiştik bu saygısızlığını. Şimdi bunu topluma açık bir şekilde başka birine yapıyor. Sitenin sahibi Harun’u uzun yıllardır tanırım. Son yıllara kadar “15 Kasım” tezini savunduğunu hiçbir yerde görmüş, duymuş değilim. Lakin son yıllarda “15 Kasım” tezini savunan ender isimler arasına (nedenini merak etmiyor değilim) katıldı. Bu onun inancıdır, düşüncesidir. Biz buna itiraz edemeyiz. Ama karşısında ki fikre saygısızlık yapmaması kuralıyla.
 
İzmir’de faaliyetlerine devam eden “İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği” olarak 13 Kasım’da “Ahıska Türklerinin Ahıskadan sürgün ve soykırımının anma ve kınama programı” düzenlediler. Program İzmir’de bulunan TOKİ Ahıska Evleri Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

orjinal-haber-gorseli
İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından kullanılan gerçek görsel.

Ajans Ahıska işte o programa dair bilgilendirmeyi yaparken öyle bir saygısızlık yaptı ki sessiz kalmak mümkün değil. Program görselinde kullanılan resmi “acemi” bir şekilde montajlayarak okuyuculara servis etti. Bu yapılan saygısızlık bizlere uygun bir davranış değil. Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi Ajans Ahıska’nın montajladığı resim ile programın orjinal resmi arasında fark var.
ajans-ahiska-haber-gorseli
Ajans Ahıska tarafından “acemi” bir şekilde montajlanan görsel.

Altını çizerek belirtmek istediğim bir şey var. Kendi düşüncelerinizi kendi makalelerinize, yazılarınıza, demeçlerinize saklayın. Başka insanların programlarını, yazılarını, demeçlerini kendi düşüncelerinizle süslemeyin değiştirmeyin. Ajans Ahıska isimli sitenin Genel Yayın Yönetmeni “eski arkadaş” Harun’a ise diyeceğim tek şey var: 15 Kasım tezini “yanlışta” olsa savunabilirsin. Bu senin bireysel fikir özgürlüğündür. Yeter ki 14 Kasım gerçeğini haykıranların düşüncelerine acemi montajlarla kilit vurma!
Haberin Orjinali: http://www.ahiskalim.com/2016/11/izmir-ahiska-turkleri-dernegi-baskanligindan-davetiye/

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu