Ana Sayfa » Haberler » Rumeli – Balkan Çalıştayı`ndan Örnek Kararlar

Rumeli – Balkan Çalıştayı`ndan Örnek Kararlar

Bir kaç gün önce Bursa`da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu`nun, Bursa Valisinin, Bursa ve İzmir Milletvekillerinin, Uludağ Üniversitesi rektörünün, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan vekilinin ve diğer resmi kurum temsilcilerinin katılımıyla Rumeli – Balkan Çalıştayı hayata geçirildi.

Ahıska Türklerine örnek teşkil edecek çalıştayda Türkiye`nin farklı bölgelerinden STK yöneticileri de katıldı. Çalıştayda bir çok müjdeli haberler üst-üste verildi. Sayın Bakanımızın konuşmasından anlaşıldığı üzere aşağıdaki başlıklarda Rumeli – Balkan göçmenlerine yenilikler getirilecek:

  1. Kısa süreli ikamet izinlerinin uzun süreli verilmesi ile ilgili çalışmalar sona getirilmiştir. 5 yıllık pasaport süresi olan kişilere bu süre çerçevesinde uzun süreli ikamet izni verilecek.
  2. Genel sağlık sigortası ile ilgili yapılan yasal düzenleme TBMM`den geçmiş, Cumhurbaşkanı`nın imzasını beklemektedir. Şöyke ki, eskiden genel sağlık sigortası dışında kalan kişilere de aylık 53 TL ödemekle sigortadan yararlanma kararı verilmişti, şimdi ise Balkanlardan gelen kardeşlerimiz de 53 TL genel sağlık sigorta primini ödeyerek Türkiye`de her türlü sağlık sigortasından yararlanabilecekler.
  3. Balkanlarda eğitim alan kişilerin diplomalarının denklik belgeleri ile ilgili YÖK`le görüşmeler yapılmış ve yakın gelecekte diplomaların denkleştirilmesi ile ilgili güzel haberler beklenmektedir.
  4. 1989 Bulgaristan göçü sonrası bir kısmın emeklilik, diğer kısmın ise vatandaşlıkları ile ilgili sorunları vardı, bu sorunlar da kısa sürede çözülecek.
  5. Farklı yollarla Balkanlar`dan Türkiye`ye göç eden kişiler borçlanma yoluyla emeklilik hakkı elde edecekler.

Gelelim bir diğer meseleye, Çalıştayda Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu`nun ve YTB temsilcilerinin de Balkan göçmenleri ile ilgili güzel haberlerini aldık. Şöyle ki Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, günümüzde Çanakkale veya Edirne`deki üniversitelerde eğitim görmekte olan Balkan göçmeni öğrencilerimiz normal Türk vatandaşları gibi harç yatırabileceklerini söyledi.
Balkan göçmeni öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu`ndan 150 kişilik yurt ayrıldığını bildirdi.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı uzmanı Suat Beylur, YTB tarafından yapılan çalışmayla Balkanlardan gelen öğrenciler için üniversitelerde harçsız eğitim hakkı tanınacağını ifade etti.
Balkan göçmenleri için yapılan bu çalışmaları takdir ediyoruz. Her eziyet çeken Türk için bu hakların tanınması gerektiğini ifade ediyoruz. Tabii ki, bu gelişmeler kısa zamanda yapılan çalışmaların sonucu değil. Orhan Faik`le birlikte katıldığımız bir diğer Balkan Çalıştayı`nda bu sorunların birleştirilerek çözüme ulaştırılması istikametinde yapılan çalışmaların şahidi olmuştuk. Bu da son Rumeli – Balkan Çalıştayı`nda faydalarını göstermişti. Tüm Rumeli – Balkan kardeşlerimize yaptıkları çalışmalarda başarılar diliyoruz. Başarılarınız devamlı olsun!

 

Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Dernek Başkanı
Paşa ALİHAN

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Alem Haber

Alem Haber içerik botudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir