Sefer Düştü Erzincan'a

Kayseri de yüksek öğretimine devam eden Ahıskalı Öğrenciler olarak 29.11.2015 tarihinde Erzincan’ın Üzümlü ilçesine Ukrayna’dan getirilip yerleştirilen Ahıskalı aileleri ziyaret etmek için Üniversitemize bir proje ile baş vuru yaptık. Kısa zaman içerisinde projemiz Üniversite tarafından onaylandı ve 22.04.2017 tarihinde Erzincan’a gitmek için hazırlıklara başladık. Fakat son anda çıkan aksilik sonucunda Üniversitemiz projenin gerçekleştirilmesinin ileri bir tarihe atılmasını daha uygun gördü. Yeni tarih olarak 12.05.2017 belirlenmişti. Hem sempozyumu ziyaret edecek hem de Üzümlü’de ki kardeşlerimizi görecektik.

Bir gün öncesinde tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak gece saat 01:00 de yola çıktık. Bu yolculukta ben ve 9  arkadaşımız heyecanlı bir şekilde yolculuğun bitmesini beklemekteydik. Sabah 06:00 da günün ilk ışıkları ile Erzincan’a vardık ve sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra aynı tarihlerde Erzincan Üniversitesi ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)’nin ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Ahıska Türkleri Sempozyumu’nu ziyaret ettik. Sempozyumda Ahıskalı Akademisyenlerle tanışma ve onların yaptıkları sunumları dinleme fırsatımız oldu. Ahıska Dünyası hakkında ki bilgilerimizi tazelemiştik. Sempozyumdan sonra ilçede bulunan camide Cuma namazı kılıp ardından öyle yemeği yedik ve Üzümlüye doğru yola çıktık. Oraya vardığımızda içimde öyle bir mutluluk vardı ki. Şu an bu mutluluğu tarif edecek kelime bulamıyorum .

İlçeye vardığımızda oradaki küçük kardeşlerimiz için hazırlamış olduğumuz hediyeleri dağıtmaya başladık. Hediye alan kardeşlerimizin sevincini gördükçe bizlerde mutlu oluyorduk. Orada geçirdiğimiz iki saat içerisin de aileler ile konuşma ve yaşam şartları hakkında bilgi alma şansımız da oldu. Onlar bizlere Türkiye de yaşamlarını sürdürdüklerinden gayet mutlu olduklarını ve Türkiye devletine ve milletine her zaman minnettar olduklarını ifade ettiler. Her şeyin daha iyi olacağına inandıklarını belirttiler. Ora da geçirdiğimiz zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile olmadan Kayseri’ye hareket saatinin geldiğini fark ettik. Bu ziyaret eminim ki ben ve benle birlikte gelen diğer arkadaşlarım için de çok önemli bir anı oldu. Her zaman hatırlayacağımız hayatımız boyunca unutmayacağımız bir olay.

Üzümlü’de yaşayan Ahıska Türkleri’nin mutlu olduğunu görmek bizleri de mutlu etti. Devletimiz onların ihtiyaçlarını gidermek için elinden gelenleri yapıyor. Bunları görme imkanımız oldu. Ancak onları ziyaret etmek, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek onları ayrı bir mutluluğa sevk ediyor. Böyle ziyaretlerin gençlerimiz arasında daha fazla artması gerekiyor. Daha önce Giresun Üniversitesi’nde okuyan kardeşlerimiz ziyaret etmişti. Bugün bize nasip oldu benzer bir ziyaret. Yarın başka şehirde okuyan kardeşlerimize nasip olacaktır. Bu ziyaretlerin artarak devam etmesi gerekmekte. Orada ki kardeşlerimizin buna ihtiyacı var. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu