Ana Sayfa » Haberler » Ahıska Türkleri » Sen Çok Yaşa Begim
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Sen Çok Yaşa Begim

İster Ahıska Türkleri deyin ister Ahıskalı Türkler. Kullanacağınız ifade Ahıska’nın Türkleri‘ni betimleyecektir. Peki bu Türkler’in kaderini nasıl betimleyeceğiz? Size geçmişi karanlıklarla dolu bir kaç anı yazmayacağım bugün. Yazacağım şey geleceğe yönelik bir kaygıdan ibaret. Ya da bugünün gerçeklerinden…

2010 yıllarında Ankara’da bir STK kuruldu. Daha önce hakkında defalarca kez yazı yazdığımız, haber paylaştığımız bir kuruluş. Kısa adı DATÜB olan bu STK’nın gerçek ismi ise Dünya Ahıska Türkleri Birliği‘ydi. Kuruluş amacı neydi peki? Ahıska’nın Türklerine mi hizmet? Bence bu sorunun cevabını vermek için henüz erken. Biz ilk adımla başlayalım… Son yıllarda çok daha fazla dillendirilmeye başlanan bir türküyle, Gürcistan‘a düşen sefer ile başlayalım…

 

Günümüzde benim de ait olduğum toplum olan Ahıska’nın Türkleri gönüllerde yatan Ahıska sevdası ile vurgun yemekte ve farklı kelimeler ile kandırılmaktadır. Daha bir kaç ay önce yazdığım “Ahıska’ya Dönüş Yalanı” isimli yazıda bunu dile getirmeye çalışmıştım. Yalanın sahipleri ise hemen çeşitli ithamlar ile kıvrak bir dansöz misali saldırıya geçmişti. Bugün gelinen nokta çok daha vahim bir durumda.

Facebook’ta yer alan Ahıska Gençlik isimli bir sayfada anket düzenleniyor. Sayfada “Ahıskalı Türklerin anavatanı hangisidir” başlıklı soruya “Türkiye” ve “Gürcistan” şıkları ekleniyor sadece. 581 kişinin oy kullandığı ankette 100 kişi “Gürcistan” seçeneğini işaretliyor. Bu ankette anavatan olarak Gürcistan’ı kabul eden insanlar ile ilgili algı operasyonu başlı başına ayrı bir yazı konusu. Ben şimdilik o konuya da değinmeyi düşünmüyorum açıkçası. Benim değineceğim konu yukarıda bahsettiğimiz STK ile ilgili. Çünkü bu yanlış algının sahibi DATÜB isimli STK!

Anketi görmek için https://www.facebook.com/AhiskaGenclik1944/posts/1590175081071757 adresine tıklayınız.

 

Yıllarca farklı mecralarda “hedef Ahıska’dır” diyen bu STK’nın yani DATÜB’ün gerçek niyeti ne? Çok geniş bir kavrama ait soru oldu sanırım. Peki kavramı biraz daraltalım isterseniz. DATÜB Yöneticileri hedefleri konusunda ne kadar samimi?

Ziyatdin Kassanov: DATÜB’ün başkanı. Kazakistan‘da yaşıyor.
Sadyr Eibov: DATÜB’ün Kazakistan Temsilcisi. Kazakistan‘da yaşıyor.
İsmail Akhmedov: DATÜB’ün Gürcistan Temsilcisi. Gürcistan‘da ama Tiflis’te yaşıyor.
Mansur Allazov: DATÜB’ün Rusya Temsilcisi. Rusya‘da yaşıyor.
Abdulla Makhmudov: DATÜB’ün Kırgızistan Temsilcisi. Kırgızistan‘da yaşıyor.
Marat Rasulov: DATÜB’ün Ukrayna Temsilcisi. Ukrayna‘da yaşıyor.
İbrahim Mammadov: DATÜB’ün Azerbaycan Temsilcisi. Azerbaycan‘da yaşıyor.
Umar Salmanov: DATÜB’ün Özbekistan Temsilcisi. Özbekistan‘da yaşıyor.
Abbas Hamza: DATÜB’ün Türkiye Temsilcisi. Türkiye‘de yaşıyor.
İsmikhan Kassanov: DATÜB’ün yönetim kurulu üyesi. Türkiye‘de yaşıyor.

Fuat Uçar: DATÜB’ün genel sekreterlik görevinde. Türkiye‘de yaşıyor ancak Ahıska’nın Türklerinden değil.
Burhan Özkoşar: DATÜB’ün Avrupa Temsilcisi görevinde. Fransa‘da yaşıyor.

DATÜB’ün yeni yönetim kurulu üyeleri

DATÜB’ün yönetiminde yer alan ya da görevlendirilen isimler ve yaşadıkları ülkeler yukarıda yazmaktadır. Kırmızı ile yazılı olan isimler göreve yeni başlayan isimlerdir. Onun için onların cevap hakları fazlasıyla saklıdır. Peki ya diğerleri? Bunca yıldır “hedefimiz Ahıska” diyen isimler neden Ahıska’da yaşamıyor? İnsanlarımıza “Ahıska’ya gidin” diyen bu yöneticileri neden en ön saflarda göremiyoruz? Nerede davalarına olan samimiyet?

 

Eh “bekara karı boşamak kolaydır” diye boşuna dememişler. Tüzüğünde bile Ahıska yerine Gürcistan’ı vatan/anavatan olarak gösteren bir STK’dan daha ne beklenir ki? O zaman ne diyoruz millet olarak?

Sen çok yaşa begim!

 

Uyarı: “Vatan’a dönmek istiyorum” diyen insanlarımız Gürcistan‘ın değişik bölgelerine değil ata toprakları olan Ahıska’ya dönmek istemektedir. Onları Gürcistan‘ın değişik bölgelerine serpiştirmek onları Ahıska’dan uzak koymaktır!

Not: Boşuna aramayın. DATÜB’ün ABD ile ilgili bir temsilcisi şu ana kadar açıklanmış değil!

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Veysel VEYSEL

1988 Özbekistan doğumlu olan Veysel aslen Ahıska Türkü’dür. 1993 yılında TBMM tarafından çıkarılan Göçmen ve İskan kanunundan yararlanarak ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Göç ettiği şehir olan Iğdır’da ilköğretim ve lise eğitimini tamamlayan Veysel, 2005 yılında Bursa’ya göç etmiş ve halen bu şehirde yaşamaktadır. Üniversite mezunu olan Veysel, Global Perspektif isimli derginin Genel Yayın Yönetmenliği'ni yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir