HaberlerKöşe Yazısı

Sen Gazeteci misin?

Bugünlerde düşünce özürlü insanlar nedense dillerine bir “Sahte Atatürk Türküsü” tutturmuşlar gidiyorlar. Son dönemlerde gelinen durum ve yaşanan olaylar zaten insanların niçin bu sahte türküyü söylediğini belirtiyor. Olayı bilmeyen ve sırf satırlar dolsun, birilerinin hoşuna gitsin diye yazı yazan gazetecilere ne demeli peki? Onlar hangi amaca hizmet ediyorlar? Bu türde ki gazetecilerden biri ise Ahmet Altan.
Ahmet Altan son dönemde ki saçma sapan yazılarına bir yenisini daha ekledi. Atatürk ile alakalı bir yazı yazarak sözde Atatürk’ü eleştirdi. Atatürk eleştirilemeyecek bir insan değildir. Yapmış olduğu her şey eleştiriye açıktır. Ama saygısızlık girince işin içine durdurmak gerekir eleştireni. Ahmet Altan asılsız bir şekilde ve sırf düşüncelerine uysun diye saygısız bir şekilde Atatürk’ü son yazısında eleştiriyor.
 
“Atatürk ilkesizdir” diye başlıyor söze. Peki ya kendisinin ilkesi nedir? Ya da bir ilkesi var mıdır? Atatürk’ün ilkelerini o dönemin Yunanistan Devlet Yetkilileri bile anlarken ve her 29 Ekim’de saygı duruşunda bulunurken Ahmet Altan gibi bir gazeteci nasıl bilemez. Ya da UNESCO bile Atatürk’ü tanımlarken;
Uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi, olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün hayatı boyunca insanlar arasında renk din ve ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu.”
ifadelerini kullanırken Ahmet Altan gibi bir gazeteci bunu neden es geçer?
Nedenini yazayım. Ahmet Altan, Atatürk için pragmatist demiş yazısında. Aslında asıl pragmatist yani faydacı (çıkarcı) olan kendisidir. Yoksa durup dururken insan neden Atatürk gibi tüm Dünya Toplumu tarafından saygınlık kazanmış bir insana saygısızlık yapar.
Atatürk, Dindarların yardımı ihtiyaç duyduğu için Meclisi, Cuma günü açtırmadı. Atatürk bunu önerdi. İstemeyen kabul etmezdi!
Atatürk, Kürtleri kullanmak için “eşit haklar vereceğim” tarzı bir cümle kullanmadı. Zaten Kürtlere bu ülkede her zaman eşit haklar verildi. Cumhurbaşkanı dahi olan Kürt kökenli insanlarımız yok mu?
Atatürk, Sovyet Parası gerektiği için iş birliği yaptıysa sen kimin parası için bu yazıyı yazdın? Devletin stratejisidir bu. Hangi ülke sınır komşusunun kendisinden güçlü olmasını ister, ya da hangi ülke sınır komşusu olduğu bir ülkeyi kullanmak istemez? Atatürk doğru bir strateji ile doğru bir adım atmıştı o konuda. Hem ihtiyacını karşıladı hem de karşı tarafın dediğini değil de kendi bildiğini okudu! Amerika’nın bile dize getiremediği Sovyetlere iyi bir çalım attı!
Atatürk, İttihatçılarla değil Milli Mücadeleye destek olanlar ile omuz omuza savaştı. Zorla kimseyi yanına çağırmadı. Konuşmalar yaptı. Gelenler ise gönüllü olarak geldi. İçlerinden Atatürk’ün canına kastetmiş olanlar çıktı. Ne yani bunları makul mü karşılayacaktı? Anayasa’yı uyguladı. Abdullah Gül’e yani şimdiki Cumhurbaşkanımıza aynısı yapılsa yine aynı Anayasal şartlar uygulanır!
Utanmayıp bir de Atatürk’ün, Şeyh Sait ayaklanmasını bastırmasını haksız buluyor!
PKK ile görüşmek için Kandil Dağına giden ve Gazetecilik kimliği altına sığınan bir isim konu Atatürk olunca işi öznelliğe veriyor. Tarafı belli belki de. Ahmet Altan bence kum saati ile oynasın. Tarihi tarihçilere bıraksın. Atatürk’ü eleştirmek için öznel değil de nesnel ve elle tutulur kanıtlarla gelsin.
Bu insanlar Gerçek Gazetecileri ayırt edebilecek kadar zekidirler!
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir