Ahıska TürkleriHaberlerKöşe YazısıManşet

Siyasal Ahvalimiz

Bireyler, toplumları oluşturan en önemli etkendir. Bireylerin düşünceleri, davranışları toplumları şekillendirir. Peki hegemonya esiri bireylerin yanlışları neden bir topluma ödettirilir?
siyasal ahvalimiz
Geçtiğimiz günlerce Sn. Cumhurbaşkanı’nın “Suriyelilere vatandaşlık verilmesi” ile ilgili yaptığı açıklamayı hepimiz gördük. Sosyal Medya’da Ahıska Türkleri’ni temsil eden birçok hesap konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı. Bugün halen söz konusu olaya dair düşünceler paylaşılıyor. Söz konusu hesapları takip eden bireylerin olumlu ve olumsuz görüşleri var paylaşımların altında. Haklı olarak yorum yapıyorlar. Bu topluma ait bir birey olarak düşüncelerini aktarıyorlar. İfade edilen düşüncelerin hepsine saygılıyım. En olumsuz olanlarına bile. Ama düşündüğüm şey saygının ötesinde bir yere sürüklüyor beni. Dün Ahıska Türkleri’ni temsil eden Sivil Toplum Kuruluşları’na dair tek bir cümle sarf etmemiş bireyler neden bugün gelinen noktanın tek suçlusu olarak bu Sivil Toplum Kuruluşları’nı hedef gösteriyor?
 
Yıllarca Ahıska Dünyası’nın merkezinde yer alan Sivil Toplum Kuruluşları’nı eleştirmiş bir insan olarak bugün gelinen noktayı tedirgin bir şekilde izliyorum. Yorumlar, ifadeler, düşünceler birbirinden farklı kelimelerle cümle haline geliyor bir çok sayfada. Ancak hepsinde bariz bir şekilde tek bir kaygının ürünü olan düşünce kendini açıkça belli ediyor.
 
Yapılan paylaşımlara yönelik çoğu eleştiri maalesef “benim partime dokunma” güdüsüyle hareket ediyor. Oysa ki böyle bir durumda partisel üstünlükten ziyade ülkesel ve toplumsal çıkarlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kimse A veya B partisini eleştirmiyor. Kimse A veya B partisinin ismini gündeme getirmiyor. Sadece devletin ilgili birimlerde ki yetkililer üzerinden hak talep ediyor. Bunu siyasi bir partiye linç kampanyası diye yorumlayıp kaygı ile “farklı bir algı” oluşturmaya çalışmak neden?
 
Söz konusu eleştirilerde ki çoğu kişi haklılar. Ahıska Türkleri’ni temsil eden STK’ların gelinen noktada çok büyük suçları var. Oturdukları pazarlık masasında rakamsal sınırlamaların önünü kaldırabilirlerdi. Yapmadılar. Bunun için suçlular da. Ama dün bu yapılırken razı olan isimler bugün destekledikleri partiyi koruma güdüsüyle unuttukları eleştiriyi yapma eğiliminde olamazlar! Buna hakları yok!
 
Söz konusu vatandaşlık olayında önceliğin Suriyeli isimler içinden seçilecek “kalifiye elemanlarda” olduğu vurgusu yapılıyor. Peki biz Ahıska Türkleri’nde bu tür isimler yok mu? Yıllardır vatandaşlık, diploma denkliği gibi problemlerden dolayı mesleğinden uzaklaşmak zorunda kalan doktorlarımız, mühendislerimiz yok mu? Neden bugün Suriyelilere bu konuda vatandaşlık verilmesini haklı bulanlar dün bu konuda Ahıska Türkleri’ne vatandaşlık verilmemesini, diplomalarının onaylanmamasını eleştirmediler?
 
Yaşanan olaylar sonrası ise yeni bir olay daha ortaya çıktı. Bugün herkesin göz ardı ettiği bir olay. Aylardır “Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatı ile” diye başlayan haberleri gördük, okuduk, paylaştık. Erzincan ve Bitlis’e yerleştirilen insanlarımızdan dolayı başta Sn. Cumhurbaşkanı olmak üzere yetkili bir çok kişiye farklı platformlarda teşekkürlerimizi ilettik. Bunları yaparken siyasi düşüncelerimizi bir kenara bırakarak, toplumsal bir olay çerçevesinde yaklaştık. Peki bu olaya dair önemli bir bilgi bizden neden saklandı? Neden hiçbir yetkili Ahıska Türkleri’ne verilen evlerin “kredi sistemine” yönelik bir çalışma ile “geri ödemeli” verildiğini demedi? Biz bize bedava ev verin derdinde değiliz tabi ki! Biz bizim siyasal bir malzeme olarak kullanılmamıza karşıyız sadece!
 
Siyasal ahvalimiz günümüzde ülkesel ve toplumsal çıkarların üstünde tutuluyor. Dün bunun örneğini Ahıska’da, Fergana’da, Krasnodar’da, Mayevka’da ve Ukrayna’da yaşadık. Bugün ise vatandaş olamayarak yaşıyoruz! Tüm yaşananlara rağmen düşeceğimiz bir not ise her ne olursa olsun yaptığımız şeyin “isyan” olmayışıdır. Biz başka toplumlar gibi “isyan” etmiyoruz. Yaptığımız şey feryattır, hak talep etmedir. Biz Ahıska Türkleri’nin genlerinde her hangi bir Türk Devletine isyan etmeye dair hücre parçacıkları yoktur! Bizim derdimiz neden Suriyelilere vatandaşlık veriliyor da değildir. Bizim derdimiz sadece bu ülkenin bir parçası olan Ahıskalı Türkler neden unutuluyordur! Umarım bu derdimizi anlayacak bireyleri yakalayabiliriz…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir