Ana Sayfa » Haberler » Sorgulamak İyidir: Fuat Uçar
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Sorgulamak İyidir: Fuat Uçar

Yazıya nasıl başlayayım diye düşünüyordum. Devamı gelecek olan yazı dizisine genel bir giriş yapmaya çalışayım. Her bir organizasyon bir vizyon etrafında toplanan belli bir misyona sahip kişilerin elinde hayat bulur. İş bölümü yapılarak görevlendirmeler yapıldığında kişiler kendi meziyetlerine göre atanır yahut seçilir ve kendi departmanına ait alt birimlerinin oluşturulmasından ayrıca mesul oldukları alanla ilgili gelişmeler hususunda sorumluluk alırlar. İdari yapılanmada yapılacak nitelikli kişilerin seçimi aslında bu organizasyonun da ilerleyen süreçteki başarısı için hayati öneme sahiptir. Buna kısaca işi ehline vermekte denir. Nisa Suresi’nin 58. ayetinde de Allah (C.C) bunu emreder. Yani bir doktor hukuki işlerde, bir mühendis fıkıh konularında, bir din adamı uzay hesaplamalarında alanla ilgili özel bir eğitimi yok ise referans alınmaz. Peki, bu bilgiler ışığında DATÜB’ü ele almaya ne dersiniz?

Ben bu yazısı dizisine hepimizin ismini çok iyi bildiği bir kişiyle başlamak istiyorum. DATÜB’ün personelleri arasında Genel Sekreter unvanına sahip Fuat UÇAR’dan ele alalım. Öncelikle bir organizasyonun Genel Sekreter’i ne iş yapar? Hangi vasıflara sahip olması beklenir? Bunun ortalamasını (akreditasyonu) ortaya koyalım!

 

Bir organizasyonda Genel Sekreter’inin görevleri arasında tüm idari yapılanmayı organize etmek, kısa, orta ve uzun vade programlama yapıp süreci başkana (aynı zamanda kamuoyuna) raporlamak, organizasyonun devlet ve diğer organizasyonlarla ilişkilerini yürütmek, organizasyonun temsil ettiği kesimle (varsa) görüşerek gerekli bilgilendirmeleri/görüşmeleri yapmak ve daha niceleri sayılabilir. Peki, bu sayılan görevleri icra etmesi beklenen personelden ne gibi vasıflara sahip olması, hangi eğitimleri almış olması beklenir?

 

Öncelikle organizasyonun DATÜB örneği üzerinden ele alındığı düşünülecek olursa uluslararası alanda faaliyet göstermesinden dolayı Genel Sekreterin günümüzde uluslararası iletişim için ortak iletişim dili olarak kabul edilen İngilizce’yi iyi derecede biliyor olması beklenir. Aynı zamanda uluslararası ve ikili ilişkileri gelişmiş ve bu alada uluslararası ilişkiler, hukuk, halkla ilişkiler, sosyal hizmetler veya benzeri alanlarda eğitim almış olma şartı aranır. Farklı ülkelerde teşkilatları olduğundan, farklı hukuki-siyasi sistemlere aşina, mümkün mertebe ilgili ülkelerin tarihi-kültürel-sosyolojik yapısı gibi benzeri bilgilere vakıf olması gerektiği içinde yukarıda sayılan alanlarda eğitim almış yahut genel anlamda bilgi sahibi olması Genel Sekreterin daha etkili olacağı ve organizasyon için faydalı olacağı kanaati doğmaktadır.

 

Ayrıca stres kontrolü, diksiyon, kişisel kimlik tanımı yapılmış ve etik çalışma anlayışına sahip olması bu pozisyon için aranan nitelikler arasında sayılmaktadır. Temsil etmekle yükümlü olduğu kesime karşı saygı sınırlarını aşmayacak tavır ve tutum içerisinde olması etik çalışma prensibine sahip olmasının gerekliliği olarak görülmektedir. Bu veriler ışığında DATÜB’ün personelleri arasında olan Fuat UÇAR’ın bu pozisyon için uygunluğu ne düzeydedir?

 

DATÜB’ün resmi sitesinde Fuat Bey ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamadığı için almış olduğu eğitim ve yetkinlikleri tarafımca bilinmemektedir. Ahıskalı bir Türk olarak adımızın geçtiği kurumun, sözüm ona beni de temsil ettiklerini iddia ettikleri organizasyonunun Genel Sekreteri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşamamış olmanın üzüntüsü içerisindeyim. Kısıtlı kaynaklardan edindiğim bilgi kadarıyla dini eğitim almış ve belli süreler zarfında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurtdışında din adamı (ya da imam) görevinde bulunduğu biliyoruz.

 

Sosyal medyada sıkça gördüğümüz aşağılayıcı/rencide edici tavır ve tutumlar, hukuka aykırı yapılan açıklamalar ve üstlenmekle yükümlü olduğu organizasyon görevlerindeki eksiklikler değerlendirildiğinde pek iç açıcı bir tabloyla karşılaşmadığımız bir gerçek. DATÜB personeli olduğu günden itibaren kat etmiş olduğu yolda artıları ve eksileriyle bu pozisyona sahip personelin sorumluluklarının ne denli önemli olduğunu söylememiz de bir sakınca yoktur. Yani organizasyona yapılan her eleştiri olumlu yahut olumsuz olduğuna bakılmaksızın bir anlamda Genel Sekreter görevini üstlenmiş Fuat UÇAR’a da yapılmış olarak değerlendirilebilir. Peki bu DATÜB personelinin “Türkiye Cumhuriyeti kimseye para vermez, yardım etmez” tarzı alçakça iftiraları ve Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşayan Ahıskalı Türkler ile konuşma şekli ne ölçüde değerlendirilmeli, bu konuda bu personele ne tür bir cezai işlem uygulanmalıdır? İşte bu sorunun cevabı yazının bam teli diye nitelendirilecek bölümüdür.

 

Sorgulamanın günümüzde bir ihtiyaç haline dönüştüğü bilinen bir gerçektir. Oysaki sorgulama insanoğlu ile aynı yaştadır. Yukarıda küçük bilgiler ışığında yaptığım sorgulamaya ilerleyen günlerde farklı isimler üzerinden devam edeceğim. Bir sonraki sorgulama yazısında ki konuğumuz ise DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin KASSANOV olacaktır!

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Ali Mirdas

Fotoğraf çekmeyi seven, sohbeti genellikle sevilen, yurtsever vatandaş...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir