Suçlu Kim?

Bursa sıradan bir günü yaşarken DATÜB yetkilileri ve bazı dernek temsilcileri bir araya geliyorlar. Tarih 29 Mayıs 2017. Toplantı yaptıkları yer bütün Ahıska Türkleri’nin çok iyi bildiği Golden Düğün Salonu. Peki buranın sahibi kim? Hemen onu da yazalım. Bu düğün salonunun sahibi (ya da ortaklarından biri) sevgili Federasyonumuzun Genel Sekreteri Ertan Topçu! Toplantıya katılan isimlere bakalım önce isterseniz.

DATÜB Yönetim Kurulu üyesi olan Sedir Eibov, İsmail Molidze, Taştan Aslanov, Marat Rasulov, İbrahim Mammadov, Osman Çelik ve DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar.
Federasyon Genel Sekreteri Ertan Topçu, Bursa’da faaliyet gösteren Dernek Başkanları Şahmerdan Binalioğlu, Mevlüd Eşref, Yusuf Nurigil, Hamit Muzafferoğlu, Seyfeddin Buntürk, Mehmet Taş ve Paşa Alihan.
 
Toplantının yapıldığı günlerde Ahıska Türkleri’ne mensup binlerce kişi “Uzun Dönem İkamet İzni” ile ilgili başvuru yapmaya çalışıyor. Ahıska Türkleri için böylesine önemli bir sürecin yaşandığı günlerde neden halkımızdan gizli bir şekilde bu toplantı yapılıyor? DATÜB ya da Derneklerin var olma nedeni halka hizmet değil mi? Ben size toplantıya geri dönerek olayı anlatmaya devam edeyim.
 
Toplantı sırasında İsmail Molidze cebinden çıkardığı telefonda yer alan video ile Paşa Alihan’ı suçluyor. Videoda yer alan görüntülerde DATÜB Başkanı Ziyattin Kassanov’un PKK’ya yardım ettiğine dair iddialar var. Ziyattin Kassanov hakkında ortaya atılan “PKK’ya yardım etti” iddiası doğru mudur değil midir buna yargı karar verecek. Bildiğim kadarıyla bu konu mahkemeye taşınmış ve bu konuda şu anda konuşmak yersiz olur ama o sırada yaşanan bir olay var ki işte bu üzerinde durulması gereken bir konu. İsmail Molidze’nin Paşa Alihan’ı suçladığı sırada Ertan Topçu bir saldırıda bulunuyor. Ertan Bey, Paşa Bey’e fiziksel bir saldırı yapıyor ve araya Seyfeddin Buntürk ile Mehmet Taş giriyor. Ne güzel yönetiliyoruz görüyor musunuz sevgili halkım?
 
DATÜB tarafından düzenlenen bu toplantıda “siz niye başkanımızı savunmuyorsunuz” diye dernek başkanlarına hesap soruluyor ve Federasyon Genel Sekreteri bir dernek başkanına saldırıda bulunuyor! Peki tüm bu olaylardan sonra bize şu aşağıda ki soruları dile getirmek düşmez mi?
 
1-) Toplantı neden Ertan Topçu’nun ticari işletmesinde yapıldı? DATÜB toplantı için tarafsız bir yer ayarlamaktan aciz mi?
2-) Toplantı neden halkımızdan sakladı? Yoksa DATÜB Yönetimi, halkımız ile bir araya gelmekten çekiniyor mu?
3-) Toplantıya neden bütün DATÜB Yönetim Kurulu üyeleri davet edilmedi? DATÜB içinde bir kopma/kırılma mı var?
4-) Madem DATÜB Başkanı hakkında “PKK’ya yardım etti” diye ortaya atılan iddia yersiz neden bu kadar telaşlanıyorsunuz. Neden olayı adli makamlara intikal ettirip gerekenin yapılmasını beklemediniz?
5-) Halkımız “Uzun Dönem İkamet İzni” ile ilgili çok önemli ve hassas bir süreçten geçerken siz neden toplantıda DATÜB’te yapılacak seçimleri ve sosyal medya üzerinden DATÜB’e yöneltilen eleştirileri konuştunuz?
6-) Bugün yurt içi ve yurt dışında bir çok bölgede  insanlarımızı “kimlik verilecek” diye kandırıp paralarını sömürmeye çalışıyorlar. DATÜB olarak neden Bursa’da halka açık bir toplantı yapıp insanlarımıza bilgi vermiyorsunuz?
7-) 3 Ağustos 2016 tarihinde DATÜB’ün İstanbul’da yer alan ofisinde gerçekleşen toplantıda DATÜB Başkanı Ziyattin Kassanov yaptığı açıklamada “Bayram’da Bursa’ya geleceğim” diye bir cümle kurmuştu. O günden sonra farklı zamanlarda bu söylemler farklı kişilerce dile getirildi. Son olarak 3 Haziran 2017 tarihinde DATÜB Başkanı’nın Bursa’ya geleceği ve iftarda halkımız ile bir araya geleceği bilgisi paylaşılmıştı. Maalesef bugüne kadar bu sözlerin hiçbiri gerçekleşmedi. DATÜB Başkanı Ziyattin Kassanov bütün Ahıska Türkleri için stratejik bir öneme sahip olan ve Ahıska Türkleri’ne manevi anlamda başkentlik yapan Bursa’da halkımız ile ne zaman bir araya gelecek?
 
Yukarıda yer alan soruları bir derneğin üyesi ya da yöneticisi olarak sormuyorum. Ahıskalı bir genç ya da gazeteci olarak da sormuyorum. Yukarıda yer alan soruları DATÜB’ün gerçek sahibi olan Ahıska Türklerine mensup sıradan bir birey olarak soruyorum. Umarım bizi yönettiğini iddia eden insanlar bu sorularımıza cevap verme zahmetinde bulunurlar.
 
Son olarak eklemek istediğim bir husus daha var. Bizlere her zaman “Devletimiz, Ahıska Türkleri ile ilgili konularda muhatap olarak DATÜB’ü kabul ediyor” diyorlar. Madem bu işlerde tek yetkili DATÜB, madem Ahıska Türkleri adına kurulmuş olan tüm dernekler DATÜB’e bağlı o zaman ben de ortada var olan başarısızlığın hesabını derneklere değil çatı kuruluşumuzdur dediğimiz DATÜB’e sorarım!
 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu