Ana Sayfa » Haberler » Dünya » Türkiye’den ABD’ye Vergi Zammı

Türkiye’den ABD’ye Vergi Zammı

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin çelik ve alüminyum ürünlerinde vergi zammı yapmasına Türkiye’den karşılık geldi. ABD’ye yapılan vergi zammını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan resmi Twitter hesabından duyurdu.

Ticaret Bakanı Pekcan resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “ABD bizim için önemli bir ticaret ortağıdır ancak; hemen hemen hiçbir ürün veya sektörde tek ortağımız değildir. Türkiye dün olduğu gibi yarın da hiçbir üründe kimseye bağımlı olmayacaktır.” ifadesine yer verdi.

Bakan Pekcan, “ABD’nin geçtiğimiz Cuma günü ülkemize yönelik çelik ve alüminyum vergilerini iki katına haksız şekilde çıkardığını duyurması karşısında asla sessiz kalamazdık ve kalmadık. Bugün itibariyle ABD’ye yönelik 22 ürün grubunda uygulamaya başladığımız vergileri biz de iki katına çıkardık. Böylece bize uygulanan yaptırımlara 533 milyon dolarlık ek vergi yüküyle karşılık verdik. ABD’nin siyasi meselelere körükleyici bir üslup ve tarzda yaklaştığını ve bunu da ekonomik ilişkilere yansıttığını görüyoruz. Halbuki, siyasi farklılıklar ile ekonomik konular mümkün olduğunca farklı tutulmalıdır. ABD’nin haksız uygulamaları karşısında firmalarımızın haklarını korumaktan asla imtina etmeyeceğiz ve gereken karşılığı derhal vereceğiz.” dedi.

Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazar: Alem Haber

Alem Haber içerik botudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir