Uzun Dönem İkamet İzni, Aklınızdaki Soruların Cevapları ve Merak Edilenler!

Yazımızın başında belirtelim ki, kaleme aldıklarımız bu gün Bursa Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda alınan notlar çerçevesinde oluşturulmuştur. Hiç bir resmi niteliği bulunmamakta, içeriğindeki maddelerin değiştirilebilirliği göz önünde bulundurularak yazılmıştır.

Herkesin bildiği gibi halkımız uzun zamandır vatandaşlık beklemekteydi. Fakat şimdi  “Uzun Dönem İkamet İzni” meselesi ile karşılaşmaktayız.  Peki, bu uzun dönem ikamet izni sadece Ahıska Türkleri için mi tanındı diye sorarsanız, cevabımız hayır. Çünkü Uzun Dönem İkamet İzni Ahıska Türkleri ile birlikte Bulgaristan Türkleri, Yunanistan (Batı Trakya Türkleri ve Iskatlar) ve Uygur Türkleri için de tanınmıştır. Şimdi ise, Uzun Dönem İkamet İzni’ne başvuru yapacak kişilerden bu süreçte istenecek belge ve durumları listeleyelim:

 • Türk Soylu olması ile ilgili belge,
 • 01. 2017 tarihine kadar Türkiye’ye giriş yapmış olma,
 • 08. 2017 tarihine kadar başvuruyu yapmış olma,
 • Pasaport Belgesi,
 • Vatandaşı Olduğu Ülke kimliği,
 • İkamet İzni Fotokopisi,
 • Yaşadığı Ülkeden Getireceği Adli Sicil Belgesi,
 • Biyometrik Fotoğraf.

İnternet üzerinden veya Göç İdaresinden alınabilecek belgeler nelerdir?
İnternet üzerinden veya Göç İdaresinden alabileceğiniz “Başvuru Dilekçesi”, “Tebligat Formu”, “Taahhütname” ve “Kendiniz Hakkında Bilgi Verebilecek Kişilerin Formu”.
Uzun Dönem İkamet İzni alacak kişiler hangi haklardan yararlanamayacak?
Askerlik yapamayacak, Seçme ve seçilme hakkı olmayacak, Kamu görevlerinde yer alamayacak, Muaf olarak araç ithal edemeyecek.
 
 
Şimdiyse yukarıda değinilen noktaların daha aydınlaştırılmış kısmına gelelim:
Türk Soylu olması ile ilgili belge,

 • Türk Soylu belgesini Uzun Dönem İkamet İzni’ne başvuru yapacak kişiler kendi konsolosluklarından temin edebilecekler. Eğer başvuru yapacak kişiler önceden Ahıska Türkü olarak mülakata girmiş veya Ahıska Türkü ikamet tezkeresi almışsa, Türk Soylu belgesine gerek olmayacak.

 

 • 2017 tarihine kadar Türkiye’ye giriş yapmış olma
 • Yukarıda gösterilen tarihten önce Türkiye’ye giriş yapmış kişiler hale ülke içerisinde ikamet ediyorsa ve oturma izni gelmemiş olsa bile Uzun Dönem İkamet İzni’ne başvuru yapabilecek. Başvuru yaptığı gün esas alınacağından diğer oturma izninin geç gelmesi her hangi engel çıkarmayacak.
 1. 08. 2017 tarihine kadar başvuruyu yapmış olma

Bu tarih çok önemlidir. Hatta bu tarihe kadar belgelerinizin hazır olamayacağını  biliyorsanız bile, internet üzerinden başvuru yapmanız önemlidir.
Pasaport Belgesi

 • Genelde herkesin Türkiye’ye pasaportla giriş yaptığını düşünürsek bu belgenin her hangi zorluk çektirmeyeceği düşünülmektedir.

Vatandaşı Olduğu Ülke kimliği

 • Yaşadığı ülkede kimlik kartı (Azerbaycan Türkçesinde: Şexsiyet Vesiqesi) olarak kullandığı belge.

İkamet İzni Fotokopisi

 • Türkiye’deki eski oturma izninin fotokopisi.

Yaşadığı Ülkeden Getireceği Adli Sicil Belgesi

 • Bu belgeyi kişiler yaşadıkları ülkelerden giderek ve ya Konsolosluk’tan temin edebilecekler. Eğer bu belgeyi alamazlarsa veya geç kalma durumu olacaksa, Konsolosluk’tan alacakları resmi yazı ile bunu Göç İdaresine bildirecekler.

Biyometrik Fotoğraf

 • 4 adet fotoğraf.

 
“Başvuru Dilekçesi”, “Tebligat Formu”, “Taahhütname” ve “Kendiniz Hakkında Bilgi Verebilecek Kişilerin Formu”.
Başvuru Dilekçesi – Kişi tarafından doldurulacak başvuru belgesi
“Tebligat Formu” – Kişi tarafından doldurulacak başvuru belgesi
“Taahhütname” – Yükümlülüklerle ilgili doldurulacak belge
“Kendiniz Hakkında Bilgi Verebilecek Kişilerin Formu” – Bu formu doldururken bir Türk vatandaşı kişinin ailesine veya bir kişinin kendisine bilgi verebileciğini ifade edecektir. Bir kişi yalnız bir kere, toplu olarak bir aileye veya bir kişiye bilgi verme yükümlülüğünü kabul etmiş olacak. Şöyle diyelim, diğer bir kişiye “refakat” olamayacak.
 
Uzun Dönem İkamet İzni alacak kişiler hangi haklardan yararlanamayacak?
Bu ikamet türünden yararlanacak kişiler Askerlik muaf olacaklar. Seçimlere oy kullanamayacak ve seçilemeyecek. Kamu görevlerinde yer alamayacak. Ki, özel kurumlarda çalışabilecek kişiler devlet kurumlarında çalışma hakkına sahip olmayacak.  Yabancı olarak yurtdışından araç ithal eden kişi bu ikamet türünü elde ettikten sonra araç ithal edemeyecek.
 
Sonda genel olarak toparlarsak birkaç sorunun cevapsız kaldığını biliyoruz. Soruları ortaya koymadan cevaplayalım:

 1. Eğitim durumlarına her hangi bir tesiri olmayacağı takdirde öğrenciler de Uzun Süreli İkamet İzninden yararlanabilecekler.
 2. 05. 2017 tarihinden itibaren sistemde Uzun Süreli İkamet İznine başvuru başlamıştır. www.goc.gov.tr internet adresinden Geçiş butonundan Uzun Süreli İkamet tuşunu tıklayarak randevu alabilirler.
 3. Her kişi kendi yaşadığı ilden randevu alarak başvuru yapabilecek.
 4. Anne ve babanın refakat sağlamasıyla bebekler de bu haktan gelecek dönemlerde de yararlanabilecek.
 5. Uzun Süreli İkamet İznine başvuru yapan kişiler 180 günden fazla yurtdışında bulunamaz. Bulunduğu takdirde vatandaşlık hakkından yararlanamayabilirler.
 6. Sağlık Sigortası yapmaya gerek kalmayacak. Yani özel sağlık sigortalarına ücret ödenmeyecek.

Soru Olarak Kalanlar:

 • Uzun Süreli İkamet İznine başvuru yapan kişiler eğer 5-6 seneden fazla ikamet etmişse Vatandaş olabilecek mi?
 • Yeni gelenler ne zaman bu haktan yararlanabilecekler
 • Uzun süreli çalışma izni ücretlerini kim ödeyecek

Not: Yukarıda belirtilen hususlar ve maddeler alınan kararlar neticesinde değişebilir. Bir daha hatırlatmak isteriz ki, alınan notlar çerçevesinde bu bilgilendirme yazısı oluşturulmuştur.
 

Daha Fazla Göster

3 Yorum

 1. Ben 3-sene oldu Bursa Kestelde oturuyorum, 11 temmuzda uzundöneme başvuru yapdım ervaklaı, belgeleri teslim etdim, elimdeki oturma izni kartıınide aldiler, elimize bir kağıt parçasi verdiler ki, bu geçerlidür.
  Uzudönem kartıni beklerken vatandaşlık havasi çalındi, oynadiler, şadlandiler, teşekkür etmek için sırayadüzüldux, teşekkürler yağdurdux, halal xoşlari olsun.
  Dediler ki, uzundönem kartıni beklemeyin, vatandaşlux kimlikler verilecek……..
  Vatandaşlık kazananların listeleri çıkti, bir yıl olmamiş gelenlerin isimleri listelerde 3-5 sene Türkiyede oturanların isimleri yox, bu isimleri nerelerden alıyorlar, bumidür ADELET ………
  DATUB dernekleri, dernekler DATUB İ suçliyer.
  Hastalar hastanelere kabul edilmiyor, ellerindeki, kağıt parçalari sisteme vurulmamiş, geçerli degil diyorlar.
  MİLLETİMİN GÜNAHİ NEDÜR ALLAHIM sen yadım et bu millete, AMİN.

 2. Avrupa,Asya,Afrika,Amerika Dünyanın dört bir yaninda Türk olduk ama Türkiye de nedense ahiskalı olduk…lanet olsun böyle adalete lanet olsun böyle siyasete,,,nereye gidersek, ne memurumuz korkmadan çalışdi, nede devletimiz bizi önemsedi,Rusya da,Azerbaycan da,Özbekistan da,Kazakistan da olduğu kimi biz Türkiyede de ne oyumuz önemli, nede vatan severlerimiz, dediyiniz gibi ne oy kullanacağiz, nede seçilecegiz RABBIMIZIN bize hediye etdiyi şehitliği bile çok görenler bizi sadece çalıştırarak inşaatlarda firavunun köleleri kimi kullanmaya devam ederler,,,,,NE GÜZELSİN ALLAHIM 74 YİLDIR BU MİLLETİ SINAĞA ÇEKERSİNDE HAMD OLSUN VARLIĞINA SENDEN YÜZ DONDERMEDİK,ÜMMETİ MUHAMMEDİ OLARAK SANA SECDE ETMEYE DEVAM EDERİK.UNUTMADIK VE UNUTDURAMADILAR,,,ÇUNKU BİZ PEYĞAMBERİMİZİN BAHS ETDİYİ ASL TÜRK OĞLU TÜRKÜZ,,ÇUNKU BİZ DÜNYADA TÜRKÜZ,DEVLETİ OLMAYAN SÜRGÜNDE OLAN BİR HALK 74 SENEDE NE İMANİN,İ NEDE MİLLETİNİ SATMAYAN ŞEREFLİ TÜRK EVLATLARIYIZ,,,,,,9 AY TAMAM OLACAK UZUN DÖNEME BAŞVURU YAPDİM HALA DEYERLENDİRMEKDEYMİŞİM KENDİ KENDİME ARTIK ŞUBHE EDERİM ACABA BEN TERÖRİSTMİYİM BU KADAR DOSYARIM İNCELEMEKDE DEVAM EDERMİŞ

 3. Selyam aleyikum . bir yil ikameti uzatmadim 2017 yil. Shimdi bu ikametile bashvur uzun deneme yapabilirmiyim ?
  Saigilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu