Ana Sayfa » Film » Salkım Hanımın Taneleri – HD Türk Filmi İzle
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Salkım Hanımın Taneleri – HD Türk Filmi İzle

Salkım Hanımın Taneleri – HD Türk Filmi İzle
Ortalama Puan: 5

Gayrimüslimlere 1940’lı yıllarda ağır bir vergi mükellefiyeti getirildi. Gayrimüslimler bu yüksek orandaki vergiyi ödeyemeyince tüm mal varlıklarını yitirdiler. Hala borcu kalanlar ise borçlarını ödeme karşılığında Aşkale’ye sürgüne gönderildiler.

Filmde olay akışı gayrimüslimlere Varlık Vergisi’nin konmasının az evvelinde başlıyor. Durmuş (Zafer Algöz) ve karısı Nimet (Derya Alabora) Niğde’den İstanbul’a “tutunmaya” göç ediyorlar. Durmuş’un hemşehrisi Bekir (Güven Kıraç), İstanbul’un varlıklı beyefendilerinden olan Halit Bey’in (Kamuran Usluer) yanında çalışmaktadır. Durmuş, Bekir’i bulur, ondan yardım ister ve böylece Bekir’in de yardımıyla bir iş sahibi olur. Ancak bu durum hırslı ve paragöz Durmuş için yeterli değildir. Halit Bey’in karısı Nora (Hülya Avşar), kocasına bir çocuk vere memenin ezikliğiyle akıl sağlığını yitirmiştir.

Halit Bey’in konağının en üst katında yaşamaktadır. Halit Bey ise cilveli ve gözü yükseklerde olan Nefise (Zuhal Olcay) ile bir ilişkiye başlamıştır. Durmuş’un konağa gelişi, Varlık Vergisi’nin gündeme gelişi ve sürgünlerin başlaması filmin tüm kahramanlarını olumsuz yönde etkileyecektir.

Yapımı : 1999 – Türkiye
Tür : Dram , Tarih
Süre: 120 Dak.
Yönetmen : Tomris Giritlioğlu
Yapımcı: Şükrü Avşar
Senaryo: Etyen Mahçupyan , Tamer Baran
Müzik: Tamer Çıray
Görüntü Yönetmeni: Ercan Yılmaz , Yavuz Türkeri
Eser: Yılmaz Karakoyunlu
Oyuncular : Zuhal Olcay, Zafer Algöz, Uğur Polat, Güven Kıraç, Hülya Avşar, Derya Alabora, Kamran Usluer, Murat Daltaban, Yavuz Bingöl, Nurseli İdiz, Funda Şirinkal, Ayşe Tunaboylu, Yaşar Akın, Mehmet Çepiç, Yaşar Cemil Akın ve Elvin Beşikçioğlu

Alem Haber Resmi Twitter Hesabı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir