Ana Sayfa » Yazarlarımız
Ahıska Türkleri'ni biliyor musunuz?

Yazarlarımız

 • Mircevat Ahıskalı

  Ailesi 14 Kasım 1944'te vatanından sürgün olan Ahıskalı eski SSCB’ye bağlı Özbekistan’ın Sırderya ili Gülistan Şehrinde 1960 yılında doğdu. Gurbette doğan Ahıskalı ilk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladı. 1979-1981 yılları arasında askerlik yaptıktan sonra 1982’de başladığı, Gülistan Teknik Üniversitesi Doğalgaz Fakültesi’nden 1985’te mezun oldu. Daha ortaöğrenimi esnasında şiir yazmaya başlayan Mircevat AHISKALI bilhassa 1981 yılından sonra GİZLİDDİN mahlasıyla, uzun yıllar kimliğini saklayarak şiir yazmıştır. 1989 Fergana Faciası’ndan sonra Azarbeycan’a göç eden Mircevat AHISKALI burada AHISKALI mahlasıyla 1991-1997 yılları arasında Oğuzeli ve Yeni Azerbaycan Gazetelerinde şiirler yayınladı. 1997 yılında anavatanı Türkiye’ye göç eden Mircevat AHISKALI'nın şiirleri başta Ahıska Gazetesi ve Ahıska Dergisi olmak üzere bir çok yazılı basında yayınlanmıştır. Türkiye’ye ilk geldiği günlerde kaybettiği yüzlerce şiir nedeniyle altı yıl şiir yazmayan Ahıskalı 2002 yılında tekrar eser vermeye başlamıştır. Elinde kalan eski şiirleri, ekseri de yeni ekledikleriyle kitap halinde onu aşkın eser hazırlayan Mircevat AHISKALI edebiyat dünyasına ait bütün bölümlerde eser yayınlamıştır. Halk tarafından "Milli Şair" olarak adlandırılan Ahıskalı bir yandan edebiyat dünyasına yönelik çalışmalar yaparken bir yandan da 2008 yılından beri ücretsiz olarak verdiği kurslarına devam etmektedir. Her platforma "benim en büyük eserim öğrencilerimdir" diyen Ahıskalı'nın öğrencileri birer birer eserler çıkarmaya başlamıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.
 • Ali Mirdas

  Fotoğraf çekmeyi seven, sohbeti genellikle sevilen, yurtsever vatandaş...
 • Denizcan Dede

  Denizcan Dede, 23 Kasım 1994’te Ankara’da doğdu. Annesi de babası da eczacıdır, Denizcan Dede baba tarafından Ahıska Türk’ü ve Karapapak; anne tarafından ise Rumeli, Konya ve Kırım Türk’ü bir aileye dayanmaktadır. İlköğretimin ilk 5 yılını Aksaray’daki Emlak Kredi İlköğretim Okulunda, son 3 yılını ise Kamber Gülizar Demir İÖO ve Özel Artı Metropol Kolejinde tamamlamıştır. Lise eğitimine Aksaray Hazım Kulak Anadolu Lisesinde devam eden Denizcan Dede, 2012’den beri Koç Üniversitesinde Tarih okumaktadır. Tarihte en yetkin olduğu alan Ortaçağ Türkistan tarihi olmasına rağmen; özellikle erken dönem Osmanlı tarihi, Avrupa’nın devrim tarihi ve Latin Amerika tarihi hakkında da bilgi birikimi sağlamdır. Denizcan Dede’nin TürkSolu sitesinde 30’a yakın makalesi yayınlanmış olup, aynı zamanda İleri Yayınlarından çıkan “Taksim’de Kutsal İsyan” adlı kolektif kitapta Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Serap Yeşiltuna, Özgür Erdem, Ali Özsoy, Kaya Ataberk ve Kuzey Fırat ile birlikte bir makalesi vardır. Denizcan Dede hali hazırda İngilizce, Kazak Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi, Almanca ve az düzeyde Farsça bilmektedir.
 • Eda İzzet

  Kazakistan'da doğmuş Ahıskalı bir Türk'tür. Kars Kafkas Üniversitesinde öğrenim hayatında devam etmekte olan Eda, Alem Haber Medya Merkezi Genel Yayın Yönetmeni'dir.
 • Elena Nabi

  Kazakistan'a sürülmüş Ahıskalı Türk bir ailenin çocuğu olarak Almatı'da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesinde İletişim bölümünde okuyan yazarın daha önceden çeşitli yerlerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.
 • Haydar Habibov

  1998 yılında Azerbaycan'da Ahıskalı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Doğduğu yer olan Sımada'da ilk öğretime başlayan Haydar, liseyi de burada bitirmiştir. 2015 yılında girmiş olduğu sınavda başarılı olarak Türkiye'de eğitim almaya hak kazanmıştır. Kayseri Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde lisans eğitimine devam etmektedir.
 • Kamile Vehbi

  Ahıskalı Gençler Birliği Divan Meclisi Başkan Yardımcısı
 • Mevlüt IŞIK

  Alem Haber Medya Merkezi Azerbaycan Temsilcisi
 • Nargül Paşa

  Nargül Paşa, Kazakistan'da doğmuş Ahıska Türkleri'ndendir. 2014 yılında Türkiye'ye göç eden ve Mimari Restorasyon bölümü mezunu olan Nargül, Akdeniz Üniversitesi'nde Sanat Tarihi alanında eğitimine devam etmektedir.
 • Veysel VEYSEL

  1988 Özbekistan doğumlu olan Veysel aslen Ahıska Türkü’dür. 1993 yılında TBMM tarafından çıkarılan Göçmen ve İskan kanunundan yararlanarak ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Göç ettiği şehir olan Iğdır’da ilköğretim ve lise eğitimini tamamlayan Veysel, 2005 yılında Bursa’ya göç etmiş ve halen bu şehirde yaşamaktadır. Üniversite mezunu olan Veysel, Global Perspektif isimli derginin Genel Yayın Yönetmenliği'ni yapmaktadır.
 • Onur Eci

  Ordu'nun Korgan ilçesinde 1 Ekim 1993 de doğdu. İlköğretime Y. Yaylacık ilkokulunda başladı ve Korgan ilkokulunda bitirdi. Liseyi Fatsa Anadolu Teknik Lisesinde Elektrik-Elektronik bölümünde bitirdi. 2013 yılında beri Gümüşhane Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde eğitimine devam etmektedir. Çeşitli sosyal faaliyet ve öğrenci topluluklarında görev almaktadır. Ayrıca drama ve kişisel gelişim eğitimi almaktadır.
 • Orhan Faik

  Orhan Faik 1988 yılında Azerbaycan`ın Saatli ilinin Varhan köyünde doktor ailesinde doğmuştur. Orta okula 1995 senesinde başlamış, 2006 yılında bitirerek üniversite hayatına atılmıştır. Azerbaycan`ın başkenti Bakü`de Hazar Üniversitesinin Gazetecilik bölümünü 2011 senesinde bitirmiştir. Ses Haber Ajansında 1 sene çalıştıktan sonra 2012`de Türkiyebursları ile Atatürk Üniversitesi`nin Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. “Ahıska Türklerinin Türk Medyasında Sunum Biçimi” konulu tezi ile birlikte üniversiteyi 2014 yılında bitirmiş, 1 yıl yeniden Ses Haber Ajansında çalışmıştır. O, 2015`te Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesinin İletişim Bilimleri bölümünde doktorayı kazanmıştır. Ağabeyinin 2004 yılında Ahıska Türklerinin “Vatan” Cemiyetine kendisini takdim etmesi ile içerisindeki Ahıska sevgisinin daha da dışa vurduğunu söyleyen Orhan Faik, Ahıska sevgisinin kendisinde sevgiden çok hastalık olduğunu söylüyor. Ahıskalı Gençler Birliği Başkan Yardımcılığı görevinde yer alan Orhan, halen AGB'de AR-GE Birim Başkanı olarak Ahıska Gençliğine hizmet etmektedir. Hayalleri, Ahıskalıların ismini taşıdıkları “bölgeye sahip olması” ve Ahıska Devlet Eğitim Üniversitesinde “Ahıska lehçesi” ile ilgili derslerin verilmesi ve gençlerimizin “bir bütün olması ve dünyada tanınması”dır. Evli ve halen doktora öğrencisidir.
 • Burhan Özkoşar

  Dünya Ahıska Türkleri Birliği Avrupa Temsilcisi / Gazeteci
 • Servel Ulfanov

  Sürgün mağduru Ahıskalı Türk bir ailenin Azerbaycan'da doğmuş evladıyım. Ahıskalı Gençler Birliği Divan Kurulu Başkanlığı yapmakta olup Muğla'da üniversite eğitimime devam etmekteyim.
 • Sevilya Agezova

  Aslen Ahıska Türkü olan Sevilya Agezova , 1995 yılında Haziran ayının 12'sinde Kazakistan'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kazakistan’da tamamlayan Sevilya, lisans eğitimi için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Bursları programını başvurdu. Türkiye Bursları isimli programa katılmaya hak kazanan Sevilya, Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazandı. Şu anda üniversitede ki eğitimine devam etmekte olan Sevilya, 3. sınıf öğrencisidir.
 • Şeyma BURAK

  12 Şubat 1995 yılında Gümüşhane'de doğdu. İlkokulu ve Ortaokulu Erzurum'da okudu. Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. 2013 yılında kazanmış olduğu Gümüşhane Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine çift anadal sistemiyle lisans eğitimine devam ediyor. Öğrencilere yönelik bir çok faaliyette aktif olarak görev almakta olan Şeyma, binicilik ve okçuluk sporuyla yakından ilgilenmektedir. Tarihi konulara yönelik ilgisi nedeniyle daha çok yakın siyasi tarihimiz üzerine araştırmalar yapan Şeyma'nın kaleme aldığı makaleleri farklı basın organlarında yayınlanmıştır.
 • Ümit Ensar

  Ahıskalı bir ailenin eğitimci çocuğu.